Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-05-28, 16:14
  #1
Medlem
Sugmins avatar
Shouryya Ray, 16, har tydligen löst något gammalt problem ställt av Newton. Vilket var problemet? vad innebär denna bedrift?
källa: http://www.canada.com/technology/Tee...617/story.html
Citera
2012-05-28, 16:21
  #2
Medlem
lehrbuchs avatar
Bild på killen med sin påstått nyupptäckta formel: https://www.jugend-forscht.de/images...7_download.jpg
Som jag förstår det betecknar u och v komponenter av hastigheten (dvs dx/dt och dy/dt) och alpha är en friktionsterm. Lösningen ger i så fall hastigheterna implicit. Någon källa till exakt vilket problem han har löst hittar jag ej.

Kombinationen av sensationalistisk journalistik och inga referenser till vilket problem det är han egentligen har löst, eller lösningen, ger anledning till att vänta med champagnepoppningen. 2009 utspelade sig en i princip identisk historia i Sverige, och skeptikerna i det här forumet var inte sena att avfärda det hela som på sin höjd en reproduktion av kända resultat. https://www.flashback.org/t925488 Eftersom forumet då fungerade som en hyfsat funktionsduglig källgranskare kanske ni vill ge den här killen en omgång också.

På reddit har det diskuterats en del redan (även om det är svårt att nå konsensus utan källa):
Påstådd verifiering av formeln (där man har gissat vad problemet är): http://www.reddit.com/r/worldnews/co...dle_an/c4szejb
Påstådd härledning av formeln:http://www.reddit.com/r/math/comment...lating/c4szzld
Påstående att formeln publicerades redan 1860:http://www.reddit.com/r/math/comment...lating/c4t4wmq
Citera
2012-05-28, 17:58
  #3
Medlem
Caxzs avatar
Asså jag fattar inte riktigt, ifall ingen har löst det tidigare hur vet man då att det är rätt?
Citera
2012-05-28, 18:06
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Caxz
Asså jag fattar inte riktigt, ifall ingen har löst det tidigare hur vet man då att det är rätt?
På samma sätt man kontrollerar all annan matematik, man förstår beviset.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback