Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 6
  • 7
2012-05-24, 19:06
  #73
Medlem
lill-namgrebs avatar
Hade nyss en rätt lång debatt med en insatt Grön ungdom, blir nästan förskräckt hur de resonerar och jämför detta med kvinnornas situation i relation till rösträtt för cirka 100 år sedan. Hur hade det sett ut med en 3åring som röstar? Jösses, vissa åsikter och argument är ju inget annat än pinsamt.
Citera
2012-05-24, 19:15
  #74
Medlem
Tjollepelles avatar
Snarare höja rösträttsåldern eller införa någon form av "Rösträttsprov", något HP-likt. Vissa är verkligen inte lämpade att rösta.
Citera
2012-05-24, 19:49
  #75
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bauta
Tittar man på skolvalet skulle MP vara en stor vinnare om rösträttsåldern sänktes. Inte så konstigt att det är just dom som tar upp frågan. Även SD och PP skulle vinna som fan på det. Tre stycken småpartier varav ett inte ens sitter i riksdagen. Inte undra på att förslaget aldrig kommer att genomföras...

Små partier? SD är Sveriges tredje största parti efter Moderaterna och Socialdemokraterna
Citera
2012-05-24, 19:50
  #76
Medlem
Hur tror ni det skulle se ut om man istället för politiker lät kunniga människor styra ett land likt ett företag. Man har en VD och en styrelse osv.

Där folk kommer uppåt pga kompetens och inte pga sina åsikter. Kolla bara på Mona exempelvis. Hon skulle fan ha problem att jobba på Mcdonalds men tack vare politik och att hon är psykopatisk har hon kunnat stjäla en massa pengar via sitt jobb.
Citera
2012-05-24, 19:54
  #77
Medlem
Tjafsarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av apflickan
Piratpartiet är ett av de bättre partierna, det är inte många partier som faktiskt har som mål att skydda individen.

Där har du däremot ett resonemang som barn lyssnar till. Det låter som att du rent retoriskt redan börjat förbereda dig för detta.
Citera
2012-05-24, 21:32
  #78
Medlem
snorbasses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tjollepelle
Snarare höja rösträttsåldern eller införa någon form av "Rösträttsprov", något HP-likt. Vissa är verkligen inte lämpade att rösta.

Ja det tycker jag verkligen. Säg att man blir berättigad att göra provet när man fyllt 18, och strax innan varje val arrangeras ett prov som alla färska får skriva för att få rösträtt.

Det behöver inte vara jättesvårt, kanske lite om hur styret i Sverige fungerar, vilka de största partierna är och vad de står för. Lite i den stilen. Man ska klara det om man har lite intresse för Sverige.

Vinsten är att man får bort massa totalt ointresserade som röstar på MP för att "ööh miljön är bra typ" eftersom de knappt orkar rösta så orkar de garanterat inte göra ett prov. Och vissa totalt efterblivna skulle också försvinna.

Att MP vill ta bort rösträttsåldern var ingen högoddsare, med tanke på vilka som vinner låtsasvalen i grundskolor. Tyvärr är det ca 10% som blev kvar på den mentala nivån...
Citera
2012-05-25, 07:57
  #79
Avstängd
Lontaruss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av webslave
Jag önskar helt ärligt att jag förstod lika litet som du, hade lika liten samlad kunskap, och samtidigt var så säker på att ha rätt. Frågan är inte så enkel att det bara går att säga "jag tycker inte att det hade passat mig". Rösträtt är för viktigt för att grunda sin åsikt på faktalösa "jag tror..."

Alla som har rösträtt röstar inte, alla är inte "insatta", o.s.v. o.s.v...
Det finns inte en enda generalisering som stämmer, som tydligt separerar människor över och under arton, på något sätt annat än själva åldern. Själva åldersgränsen är även godtycklig, en egenskap som principiellt ska undvikas i lag, och överallt annars också. Inom Svenska kyrkan råder sextonårsgräns, man får inte gå på systemet förrän man är tjugo, man får inte sterilisera sig förrän vid tjugofem, o.s.v... Borde det inte vara en enda gräns för sådana saker, vuxen eller inte vuxen?

Jag tycker att de flesta under arton har en åsikt som är mindre värd än min, men samma sak gäller de flesta över arton. Det gör inte att de inte borde ha rätt att rösta alls, bara för att jag värderar min egen åsikt högre.

Min egen högst personliga generalisering om fjortisar (i alla åldrar) och tweens är att de ser på Twilight och Harry Potter, lyssnar på Justin Bieber och Lady Gaga, och därmed inte skulle ha rösträtt eller ens ha rätt att få finnas, men principiellt kan jag inte komma på något skäl att deras röster ska vara mindre värda än min i en demokrati.

Alla människor under arton i Sverige (runt två miljoner) har i dag totalt noll röster tillsammans, Webslave har en röst. Någon som tycker det låter rättvist?

Du tror extremt högt om dig själv, eller hur? Det kanske är så att du lider av hybris? Du borde kolla upp detdär.

Självklart så finns det folk över 18 som röstar på kristdemokraterna för att deras blomma som logga är så fin och samtidigt finns det folk under 18 som vet allt om partierna och vill rösta på det partiet som passar in på precis det dom vill göra i landet. Uppenbarligen så har vi 18årsgräns för att majoriteten av svenskar har lite mer vett vid 18 års ålder än vid 15 års ålder.
Citera
  • 6
  • 7

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback