Citat:
Ursprungligen postat av moetrix
Hej,
Har funderat ett tag på detta och får inte någon ordning på det hela.
Om man har en metall och utför ett experiment på den att man drar den i båda ändar, dvs utför ett dragprovstest. Först dras den ju bara ut elastiskt och kurvan Spänning/Utvidgning reser sig brant, för att sedan när den kliver över till den plastiska utvidgningen plana ut nästan totalt.
Hur blir det med volymförändringen i ett sånt här fall och hur kan man förklara det på molekylnivå?
Spontant känns det som att under den plastiska utvidgningen hålls konstant volym, kan inte förklara teoretiskt men magkänslan säger det.
Någon som kan räta ut detta förhållandevis simpla problem?
poissons ratio beskriver hur material oftast dras ihop i en riktning när det töjs ut i den andra vilket innebär ungefär konstant volym. dock finns det material som faktiskt blir tjockare när de dras ut, där ökar volymen ... (dessa har negativt värde på poissons ratio).
poissons ratio gäller dock bara i den elastiska zonen. på molekylnivå innebär det att metallbindningarna mellan molekylerna stretchas. banden blir längre i ena riktningen och kortare i den andra.
http://en.wikipedia.org/wiki/Poisson's_ratio
vid plastisk deformering sker ju oftast "necking" där tvärsnittsarean minskar kraftigt samtidigt som längden ökar, så rimligtvis är även här volymen ganska konstant.