Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-05-21, 19:38
  #1
Medlem
MikeTyzons avatar
Tänkte nu berätta lite om mina år inom travet, och helvetet man upplever inom denna "sport".

Jag är uppväxt på en liten hästgård, och efter avslutade eftergymnasiella studier var det lite motigt på jobbfronten. Lyckades få anställning hos en av de större travtränarna i detta avlånga land.
Det jag upplevde var det mest chockerande jag någonsin sett, trodde allvarligt talat inte att sådant här förekom i Sverige nuförtiden.

Säkert 90% av alla hästskötare i stallen är unga kvinnor mellan 19-27 år, som arbetar något fruktansvärt hårt. Tung fysiskt arbete runt 12-14 timmar per dag, snitt 6 dagar i veckan. Det är inte ovanligt med tjejer som arbetar en hel månad i sträck på detta vis utan en enda dag ledigt.

Till saken hör att man inom denna sport bara får betalt för 8 timmars arbete varje dag, 5 dagar i veckan. Är man iväg på tävling får man utföra hela dagens sysslor innan lunch, arbeta på travbanan fram till 23 snåret, och därefter sitta i transporten 3-4 timmar. Och klockan 6 på morgonen ska man vara i stallet igen, utan en enda krona i OB-tillägg eller traktamente. Tror det är runt 200kr man får av hästägarna i dagens läge i utselningsavgift, vilket inte ens räcker till maten på travbanan. Och det är hyfsat normalt med tävling 2-3 dgr i veckan.

I övrigt är det allmänt svineri från Travtränarnas sida, sjukfrånvaro existerar inte, frånsett barnafödande och brutna ben, är man sjuk av annan anledning (infuensa tex) är det foten som gäller. Dessutom är det ju som att befinna sig på bordell, tränarna och kuskarna utnyttjar dessa unga tjejer något kopiöst, kanske inte rena våldtäkter, men att vara tillsammans med dessa smutsiga herrar är deras högsta dröm, och det drar de ju rejäl nytta av om man säger så.

Under min tid såg jag till fackförbundet kommunal 3ggr på oannonserade besök efter tips, och tjejerna är livrädda för att säga något, de vet att de får foten om de yppar ett ord. Går man med i facket officiellt är det också foten som gäller. Och skulle man läcka något till pressen eller göra en polisanmälan mot en travtränare skulle man inte kunna visa sig på en travbana igen, resten av sitt liv. Se hur det gick för de som vittnade med Åke "grisfösarn" Svanstedt tex. Jobbar man inom travet så umgås man bara med annat folk inom travet, så att bli av med alla sina vänner i ett svep är nog ingenting någon önskar. Dessutom har de flesta bara en hästskötarutbildning i ryggen, och vad är en sådan värd när allt kommer omkring?

Efter en 7-8 år brukar de allra flesta vara totalt utslitna, både fysiskt och psykiskt, det tar på kroppen att arbeta under slavliknande förhållanden, och det tar på psyket att ständigt bli nervärderat och smutskastad av idioter med storhetsvansinne som endast bryr sig om sin sketna prestige. Så det brukar sluta på två sätt, antingen barnafödande eller sjukskrivning, och vid båda fallen är man inte vatten värd i ett travstall.

Så, till min fråga: Hur i helvete kan det komma sig att detta inte kommit ut i pressen efter alla dessa år? ATG (dvs staten) drar ju in mångmiljardbelopp på detta skit år efter år, och alla lallare uppe på ATG vet hur det ligger till!!!

Mig veterligen finns det bara en, max två tränare i landet som behandlar sin personal med respekt och ger hyfsad ersättning och en av de är Stig H Johansson.

Kan även berätta att jag bara för ett par månader sedan lyckades ta mig ur skiten med hjälp av min utbildning, vilket är väldigt få förunnat i denna bransch.
Citera
2012-05-21, 20:49
  #2
Medlem
Wajis avatar
Travet är mer en livstil kan man säga. Visst är det en skyddad verkstad. Visst är det hårt och visst ligger det sjukt mycket jobb bakom allt..

Men jag hoppas och tror att de som inte tycker om sporten, jobbet så hoppas jag att man slutar.

Personligen så tycker jag det är för många som gömmer sig bakom fackliga regler än vill jobba.
Citera
2012-05-22, 16:15
  #3
Medlem
MikeTyzons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Waji
Men jag hoppas och tror att de som inte tycker om sporten, jobbet så hoppas jag att man slutar.


Säkert runt 60% av de nya tjejerna som slutar inom ett par månader, för att aldrig komma tillbaka.
Många byter travtränare typ en gång om året (rätt normalt förfarande) i hopp om att hitta en som är bättre för att efter ett par år insé att det är som att välja mellan pest eller kolera.


Citat:
Ursprungligen postat av Waji
Personligen så tycker jag det är för många som gömmer sig bakom fackliga regler än vill jobba.

Det är min uppfattning också, facket är till för de svaga och inkompetenta, men detta är faktiskt det första fallet där jag verkligen ser att de skulle behövas.
Citera
2012-05-22, 20:24
  #4
Medlem
Youngboyss avatar
Brukar ju vara så med jobb som kräver lite " kreativitet" eller hur man ska uttrycka det. Samma är det ju med hockeyspelare i tonåren jävligt mycket träning. Samma med komiker ( när dem är nya) jobba kväll och halvpissigt betalt.

En rolig anekdot: En bekant berättade att hennes dotter höll på med cheerleading och deras tränare frös ut tjejer i 14 års åldern om dom inte kunde träna på kvällen om dom var sjuka, skolan skulle komma i andra hand osv. Föräldrarna vart tvunga att punga ut stora belopp för att dom skulle på träningar osv. Roliga är ju att det spelar ju igen roll om du blir världsbäst inom det, du har ju knappt något jobb inom det i alla fall, inte i Sverige i alla fall.
Citera
2012-05-22, 20:44
  #5
Medlem
karamellas avatar
Jag känner verkligen igen mig i vad du skriver. Jag kommer själv från en travfamilj, är dotter till en travtränare och brorsan jobbar som kusk. I tonåren skaffade min bror ett sommarjobb hos en travtränare och jobbade 06-00 varje dag, somnade till slut ståendes så utmattad han var, somnade medan han körde häst osv och efter denna sommar fick han en lön på 5000 kr. Han kunde inte göra något åt det, då han inte jobbat vitt, det är det få som gör.

Många inom branschen är alkoholister och spelmissbrukare och man kan ha en jävla otur med arbetsgivare. Vad ska man då göra istället? Varken brorsan eller farsan gick gymnasiet och hela deras liv har alltid kretsat kring hästar.
Citera
2012-05-22, 22:29
  #6
Medlem
Citat:
Dessutom är det ju som att befinna sig på bordell, tränarna och kuskarna utnyttjar dessa unga tjejer något kopiöst, kanske inte rena våldtäkter, men att vara tillsammans med dessa smutsiga herrar är deras högsta dröm, och det drar de ju rejäl nytta av om man säger så.

Om det är tjejernas högsta dröm att vara tillsammans med dessa tränare och kuskar, så är det naturligtvis inte fråga om att tränarna/kuskarna drar nytta av tjejerna. Och absolut inte våldtäkt heller - fy skäms på dig för att du urvattnar begreppet genom att ens nämna det i samma mening som fullständigt normala samlag mellan två parter som åtrår varandra, feministhelvete.

Jag menar, hur ska man ha det egentligen? Är inte dagens tjejer "starka och självständiga"? Eller är de som små barn som inte kan fatta egna beslut?
__________________
Senast redigerad av trzy 2012-05-22 kl. 22:34.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback