2012-05-20, 16:34
#25
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Kutumbu
Vad gäller praktiken (FAS 3 antar jag att du syftar på?) så har jag varit på två ställen tack vare den skiten. På den ena dödade jag alla chanser att få jobba när jag sa åt chefen var jag tyckte hon kunde stoppa sin jävla attityd. Då hade jag blivit lovad möjlighet till tim-vikariat på slutet av praktiken. När man varit där i tre månader så fanns det plötsligt ingen plats för någon mer.
Nej, jag syftar inte på Fas 3. Man kan få praktik i ett tidigare skede, eftersom arbetsförmedlarna brukar vara så förtjusta i praktik och tror att det är en bra lösning för att få jobb. Vissa kan få praktik inom ett halvår, så de behöver inte vänta tills de har hamnat i Fas 3. Men det är samma typ av praktik.
Citat:
Ursprungligen postat av BallaRune
Jag har ju inte hört talas om någon som tillåts gå hemma och dra för de där ca 3800kr, bortsett från socialbidragstagare.
TS är ju en socialbidragstagare...?
Men även bland folk som är inskrivna i jobbgarantin, så är det inte helt ovanligt att man får heltidspraktik om det bedöms vara en lämplig åtgärd. Praktik är ganska populärt bland arbetsförmedlare på AF, och det har inget att göra med att vissa personer får socialbidrag.
Socialbidraget ligger på 3840 kr, medan själva aktivitetsstödet ligger på 2500-3000 kr per månad.