För att det ska vara möjligt att använda solceller krävs att de har en riktigt hög verkningsgrad, annars krävs det en alldeles för stor yta för att få ut tillräckligt med energi. Att göra egna kan du glömma direkt, du kommer aldrig lyckas få en tillräcklig verkningsgrad för att det ska vara användbart.
Generellt brukar man dela in solceller i fyra olika typer:
1. Billiga men ineffektiva tex. Grätzelceller. Bygger på organiska material och olika färgämnen. Är relativt lätta att tillverka men har en verkningsgrad på 10% eller lägre.
2. Tunnfilmsceller: Nanoteknik används för att skapa tunna ledande filmer. Dyrare än de organiska men fortfarande rätt billiga. Verkningsgrad ~20%.
3. Kristallina celler. De klassiska solcellerna av kisel räknas hit. Inte jättebilliga men inte helt snordyra heller. Verkningsgrad ~25%.
4. Multi-junction celler: Högpresterande solceller där man bara bryr sig om effektivitet och struntar i vad det kostar. Används av NASA på ISS och diverse satelliter. Relativt hög verkningsgrad (40%) men kostar MYCKET pengar!
Bilden visar lite olika tekniker och vilken maximal verkningsgrad som är uppnådd.
http://www.observatorynano.eu/projec...es/2en.p04.jpg