Citat:
Ursprungligen postat av club01
Någon som vill ha en roligare bil än någon 1.6 A1 antar jag lägger så mycket pengar på en sådan bil. Ganska så självklart egentligen.
Men hur som helst så går ju inte ts resonemang ihop. Dom bilarna han vill byta till från sin nuvarande A6 drar ju mer soppa, kostar mer i försäkring. Driftkostnader är det väl ingen större skillnad på då han för tillfället åker i en av tidernas sämsta bilmotorkonstruktioner. Köper ts en S4 eller RS4 B5 som mer ligger i den prisklassen han tänker sig så får han ju fortfarande 2.7 biturbo motorn fast den drar helvetes mycket mer soppa och slits bra mycket mer på grund av effektökningen.
Det är väl inget roligt att köpa en bil som kommer att stå på verkstaden/garaget större delen av tiden? Sen spelar det ingen roll om du har 450hk om den ska stå på pallbockar större delen av tiden.
Det jag menar är om du ska ha en RS4 ska du ha en större budget. För de pengarna får man bara skrot i den klassen.
Edit: En s3 från -07 och uppåt får man ju för under 200000:-, rätt mycket roligare än A1 1.6