Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-05-16, 22:03
  #1
Medlem
Pleppens avatar
Dag 1: Testdrive. Demolering. Ytterligare testdrive. Nedkastning från ett stup. Allt detta skall repeteras tills cykeln ej är i körbart skick.

Dag 2: Demolerad cykel upphittas. Hängs upp i ett träd som dokumenterat nedan.

Allt detta görs i syfte att försöka starta en cykelupphängartrend i hela Sverige. Jag tyckte att den passade här på Kultur:allmänt men mod får gärna flytta den. Skull helst lagt den på laidback men har tyvärr inte tillgång dit. Hur som helst. Reglerna är enkla. Leta reda på en slumpmässig cykel. Demolera den på valfritt vis. I mitt fall valde jag att köra lite downhill, slå den sönder och samman med dess egen sadel, för att sedan fortsätta med downhill, nu utan bromsar Då det fortfarande inte blev någon sjysst effekt på det hela så valde jag att slänga ned den för ett kort stup ned på en betongplatta. Dagen efter återvände jag och fick en briljant idé. I sann babbeanda hängde jag upp cykeln högt upp på en gren vid gångvägen. Detta gav mig ett sådant nöje att jag beslöt mig för att utmana Flashback. Hur många cyklar kan vi få upp i träd i Sverige (eller andra länder för den delen)? Upp med djävlarna bara Givetvis skall bild bifogas - när vi fått en del bidrag kan vi utse bästa upphängning. Står det om er i någon lokaltidning så får ni gärna bifoga länk - då vinner ni tävlingen automatiskt, för det betyder att ni blivit kända! "Seriecykeluphängare slår till igen" en sådan rubrik skulle vara banbrytande enligt mig. Let the game begin!

Bild
Citera
2012-05-16, 22:53
  #2
Avstängd
lurfiskens avatar
Nja jag tror du är ute och cyklar
Citera
2012-05-17, 00:01
  #3
Medlem
Whipsters avatar
Bra initiativ!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback