Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-05-15, 22:20
  #1
Medlem
BrianGuilberts avatar
Som rubriken lyder, varför är inte Belgien bättre?

På FIFAs världsranking kommer Belgien först på en 44:e plats. Efter lag som Gabon, Wales och Ungern. Senaste gången Belgien var i ett EM var på hemmaplan 2000 och senaste gången de deltog i VM var 2002. Till årets EM-kval kom Belgien trea efter Tyskland och Turkiet.

Detta är ändå ett land där, mig veterligen, fotboll är den största sporten.

Man har dessutom spelare som: Vertonghen, Courtios, Fellaini, Kompany, Dembele, Hazard, Nainggolan, Mudingayi, Vermaelen, Lukaku och så vidare. Tycker att detta lag är definitivt bättre än Sverige och många andra lag.

Är det på grund av rivaliteten mellan Vallonien och Flandern? Eller har det gått troll i belgisk fotboll?
Citera
2012-05-15, 22:25
  #2
Medlem
MystEquals avatar
Att spelarna är bra i diverse klubblag innebär ju inte att de är bra tillsammans i ett landslag. Oinsatt som jag är kunde jag ingen av spelarna du radade upp .
Citera
2012-05-15, 22:41
  #3
Medlem
El.Bundys avatar
Lästa om detta i en GOAL tidning (nr3 -12)för inte så länge sen och det hade varit lite kaos i truppen i EM o VM kvalet endel bråk och två grupperingar som höll sig ifrån varandra. Så verkar ju som de inte har någon bra lagkänsla.
__________________
Senast redigerad av El.Bundy 2012-05-15 kl. 22:46.
Citera
2012-05-15, 22:47
  #4
Avstängd
Benzemas avatar
Sverige är sämre på pappret men har ett starkt fungerande kollektiv vilket Belgien saknar med sina grupperingar osv.
Citera
2012-05-15, 22:58
  #5
Medlem
Som många andra nämnt så har inte spelarnas namn eller status någon betydelse. Och detta syns ju inte minst i flera klubblag. Bara för att nämna Real - Barca så har Real, enligt mig, en bättre trupp än vad Barca har. Men Barca har ju ändå dominerat de senaste årens derby. Ett annat exempel är ju division tre laget i Frankrike som tog sig till final i franska cupen. De kan omöjligt ha en trupp som mäter sig med något lag i högsta divisionen men ändå tog sig till final och förlora med ynka 1-0, mot Lyon. Så namnen har absolut ingen betydelse, utan det är lagspel som är det avgörande. Sverige tar sig till EM, och Belgien inte, antagligen därför att Sverige är mer samspelt, har bättra lagmoral o.s.v.

Men en liknande fråga kan man ju ställa sig kring Brasilien och England's fiasko under de senaste mästerskapen. Enligt mig så har båda länderna otroligt bra tillgångar till spelare. Men ändå aldrig lyckats, på sistone d.v.s.
Citera
2012-05-15, 23:01
  #6
Medlem
Som sagt, många spelare med olika bakgrund. Svårt att prestera på planen om man inte är sams utanför den. Frankrike 2010 är ju ett bra exempel på det, kvittar hur stora spelare man har då.

Sen har ju kassa resultat tidigare gjort att man alltid hamnar i tuffa kvalgrupper, svårt att ta sig ur den cirkeln också.
Citera
2012-05-15, 23:03
  #7
Medlem
Skranks avatar
Att fotboll är den största sporten i Belgien betyder inte så mycket, fotboll är den största sporten i de flesta länder i Europa, Sverige inräknat.

Belgien har en lovande generation på gång och många spelare, iallfall i offensiven, är väldigt unga. Lukaku och Hazard tillexempel. Om de lyckas reda ut sina interna problem som de haft i kvalen så kan Belgien nog bli att räkna med framöver.
Citera
2012-05-15, 23:37
  #8
Medlem
OleYellers avatar
Det kommer när snorungarna lär sig hur man beter sig för att vinna.

I kvalet så var det att hoppas på andraplatsen, vilket man lätt hade kapacitet att klara. Men det är just lagspelet som brister. Många unga talanger, noll kollektiv. Turkiet är rätt ospännande men ändå ett starkt kollektiv, och det räcker för att slå ett splittrat "U-21"-lag. Tyskland tog väl 30 poäng på 10 matcher i den gruppen? Hoppas kidsen lärde sig något av den tyska maskinen.
Citera
2012-05-16, 00:56
  #9
Medlem
Steff83s avatar
Belgien har väl ett rätt obalanserat utbud? Många av dom bästa spelarna slåss om samma position, så det bli ofta svårigheter med hur laget skall formeras.
Citera
2012-05-16, 02:56
  #10
Medlem
Quorthons avatar
Folk har ju sagt att Belgien har något stort på gång i runt tio år nu. Delvis har de överskattats för att Belgiska spelare länge var överskattade i FM. Belgiska ligan är inte speciellt stark. Otroligt vilken makt detta spel fått över människors verklighetsuppfattning i fotbollsvärlden. Sedan är det nog också så som folk i denna tråd säger att det finns problem i laget.
Citera
2012-05-16, 03:43
  #11
Medlem
ZlatanManias avatar
Jo självklart borde Belgien vara ett bättre fotbollsland med sina 10 miljoner invånare och grannlandet Hollands framgångar.. Lite konstigt men det är nog bara en tidsfråga innan det blir bättre men världsklass tror jag inte att dom kan räkna med på långa vägar. Folket i Belgien kanske inte satsar så mycket på inhemsk fotboll utan nöjer sej med det dom har (Anderlecht som kommer till CL lite då och då).

Men ett större mirakel i mina ögon är väl ändå att Kina inte är ett bättre fotbollsland? Jag menar, med 2 miljarder invånare borde dom ju vara världsbäst i allt men ändå så vet jag knappt någon kines som spelar på topp nivå i Europa.
Citera
2012-05-16, 06:10
  #12
Medlem
Rick.-.Jamess avatar
För att alla är fulla i Belgien.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback