Citat:
Ursprungligen postat av FBMinchia
Man kan tycka att politikerna borde visa prov på lite fingertoppskänsla och ge fan i att väva ihop religionsförakt med rasism i en salig röra som de kallar "rasism och främlingsfientlighet". Äpplen och päron enligt mig.
Visserligen faller etniska härstamningar såväl som religiös tillhörighet in under samma lag om hets mot folkgrupp,

men politiker vill väl göra det lätt för sig. En vanlig Svennebanan har nog oftast inte tänkt igenom saken nämnvärt.
Problemet är att politikerna hela tiden skjuter problemet frammanför sig.
man låtsas inte om, förvillar och ljuger,ivrigt påhejade av sin lojala media.
All kritik klassas som rasism.
Att exempelvis SD har stort folkligt stöd kan man inte förstå,och tror att om dom demoniseras så försvinner det problemet från riksdagen.
Sanningen är ju att invandrarkritiska partier växer när dom demoniseras,folk är klokare än vad våra styrande är trots allt.