Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-05-02, 06:54
  #13
Medlem
Mamman skriver på facebook "Man sa till ej att de inte svara på frågor hur hon dog eller när för det ska komma i protokoll. Fick inte veta om en polisanmälan gjorts ordentligt. Uppmanades bara packa ut sakerna. Har sett fostermorens facebook. Efter Donias död har hon satt ut bild po hur stolt hon är över sin dotter och ser ingenstanns att hon ägnar Donia en tanke?"

Jag undrar, vem är fostermodern? Facebook, någon som vet?
Citera
2012-05-02, 06:58
  #14
Medlem
refrs avatar
Har själv en tuff bakgrund med flertal fosterhemsplaceringar och utrednings/behandlingshem där mina behov skulle utredas.

Dom kom fram till att jag hade djup depression, fyllde i nästan alla kriterier för GAD och gjorde 2 ADHD utredningar vilket båda visa att jag led av det.

Fick ingen vård alls under perioden 12-18år utan fick ta det i egna händer när jag flyttade ifrån det sista fosterhemmet. Utalade mig även om mina grova självmordstankar och spontana tankar som att hugga en kökskniv rakt igenom mellan gärdet eller upp i hjärtat igenom solarplexus, men fick ändå ingen hjälp, vart inte ens tröstad.

Inte förvånad att sådant här so med 15 åringen sker med tanke på mina egna personliga erfarenheter.
Citera
2012-05-02, 06:59
  #15
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Klabbarparn-
Visst kan jag tänka mig att Socialtjänsten inte sköter sitt jobb ordentligt, litegrann som sjukvården när det gäller att bli tagen på allvar.

Men folk verkar bete sig som om dom hade kidnappat flickan. Det finns väl alltid en anledning till att barn blir omhändertagna?
Det finns säkert en anledning anser socialtjänsten, med det betyder inte att det finns en anledning ur ett barnperskeptiv. I detta fallet är det ytterst tveksamt om det verkligen fanns en godtagbar anledning.

Jag vill veta mer om fosterfamiljen. Finns det fler fosterbarn som behöver räddas?
Citera
2012-05-02, 07:21
  #16
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nomduguerre

Jag undrar, vem är fostermodern? Facebook, någon som vet?

Enligt: https://www.facebook.com/events/228006887299656/
så ska det röra sig om denna: http://www.facebook.com/people/Jaana...parr/636448412


Huruvida det stämmer kan jag inte uttala mig om.
__________________
Senast redigerad av Pascal 2012-05-02 kl. 07:25.
Citera
2012-05-02, 07:28
  #17
Medlem
Togaxmeds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pascal
Enligt: https://www.facebook.com/events/228006887299656/
så ska det röra sig om denna: http://www.facebook.com/people/Jaana...parr/636448412


Huruvida det stämmer kan jag inte uttala mig om.

Det stämmer. Det stämmer även att hon i måndags la in en post på Facebook där hon utrycker stolthet och glädje över sin dotter. Detta var strax efter Donia hittats död på sitt rum.

Så jävla respektlöst.
Citera
2012-05-02, 07:38
  #18
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Togaxmed
Mamman skriver på Facebook:



Donia har nu tjänat ut som gödkalv åt barnrövarmaffian. Nästa gång kan det bli ditt barn dom tar. Såvida barnet inte verkligen behöver hjälp förstås, då kan du glömma det. Barnrövarmaffian vill bara ha välartade och fogliga ungar, inga som är för besvärliga. Dom får polisen och kriminalvården ta hand om.

Jag har själv insyn i branschen så jag vet hur det går till. Soc plockar ut lämpliga kandidater till familje, foster och behandlingshemmen, som därefter kan välja vilka dom vill ta för upp till 5000 kronor per dygn.

Det är en hungrig bransch som omsätter 12 miljarder om året och som hela tiden måste matas med nytt blod. Allmänheten och media stoppas från insyn med hjälp av rigida sekretesslagar. Lagar som sägs skall vara till för den enskilde, men som i själva verket syftar till att skydda maffian. Branschen är också en guldgruva för människor med osunt intresse för barn.

Det vi talar om är barntrafficking i organiserad statlig regi. Att barn dör som Donia är naturligtvis inget man eftersträvar eftersom det skapar onödigt intresse för verksamheten, men tro inte att man för ett ögonblick sörjer barnet. Det enda bekymret för dom ansvariga är hotet mot den mycket lönsamma verksamhet dom bedriver. Offentlighet skyr man som pesten och människor som Donias mor, som är besvärliga och bråkiga straffas obönhörligt. Gärna genom deras barnm ty dessa människorna saknar helt empati och medkänsla med barn. Dom är bara handelsvaror.

Det börjar med skilsmässorna som den statsfeministiska ledningen och den kulturella mediaeliten i Sverige livligt marknadsför som något positivt. Särskilt för kvinnan. Sedan träder föräldrabalken in som sedan sossarnas nya vårdnadslag infördes, belönar umgängessabotage och falska angivelser. Lagen är konfliktdrivande vilket alla remissinstanser utom ROKS och Rädda barnen varnade för. Att varningarna var berättigade visar sig klart i statistiken. Kilar slås in mellan föräldrar som hetsas att slita varandra i stycken i domstolarna utan en aning om att det är barnen som staten vill åt. Och när man lyckats splittra föräldrarna och oftast fått bort pappan som är barnens mest naturliga beskyddare, så går det ju så mycket lättare.

I USA har människor som försvarat kärnfamiljen och hotat att avslöja denna maffia mördats. Senator Nancy Schaeffer i Georgia till exempel, som officiellt sades ha dödats av sin man i ett utökat självmord 2010. Men hur många självmördare skjuter sig själva i bröstet? Polisen lade snabbt ner fallet.

Lyssna på henne. Man hotar inte en sådan här miljardindustri ostraffat.
http://www.youtube.com/watch?v=Ry5eSKyZ98g

Statistik från USA visar att sex gånger så många barn placerade i fosterhem dör jämfört med i kärnfamiljer. Riskerna för barnen att drabbas av våld och övergrepp ökar också betydligt efter ett omhändertagande.

I takt med att antal offer för maffian ökar för varje år, ökar också medvetenheten och vreden över vad som görs mot våra barn bakom fina fasader och klyschor om barnperspektiv. Men dom ansvariga gömmer sig bakom lagar som dom själva helt utan risk kan bryta mot när som helst. Dom har ju immunitet. Den enskilde medborgaren är chanslös mot maffian. Systemet är helt enkelt ordnat på det viset.

Sossarna, som själva utgör en stor del av denna maffia, gjorde det bekvämare för brottsliongarna då dom avskaffade tjänstemannaansvaret på 80 talet, och därmed i princip införde allmän amnesti för sina tjänstemän att bryta mot lagar och mänskliga rättigheter. Sedan dess har lagarna kommit på rad. Könsdiskriminerande och grundlagsstridiga lagar om kvinnofrid och vårdnad bl a. Man har hetsat och hetsat mot män och fäder, framförallt med hjälp av pedofilspöket. Resultatet ser vi nu i en socialtjänst som löper fullständigt amok. Förblindade av makt och fullproppade med ideologisk och politisk bullshit genom genuscertifierade högskoleprogram och extremistiska och hatiska föreläsare från statligt stödda kvinnojourer, som idag inte ser det som sin främsta uppgift att hjälpa kvinnor, utan sprida mans och pappahatisk propaganda. Allt för att hetsa könen mot varandra ocn splittra familjerna än mer, och på det viset lättare kunna stjäla deras barn och därmed råna dem på alla deras besparingar och deras livsglädje i processen. Denna strategi har man lyckats extremt bra med. I Sverige är vi inte vana att misstro staten. Än mindre protestera emot den. Vi lever i en tro att staten är god och vill alla väl.

Könskriget som bara blir värre och värre är en önskvärd utveckling för maffian. Om män och kvinnor inte längre står enade i försvar för barnen, ja då blir det ju mycket lättare att stjäla och indoktrinera dom. Det är därför både sossar, borgare och politisk korrekt mediaelit i kör skriker extremist och kvinnohatare så fort någon dristar sig att kritisera den svenska jämställdhetsmodellen.

Jämställdhet som den är definierad av feminister är för övrigt också en enorm kassako för maffian. Staten öser villigt ut hundratals miljoner till alla projekt som går ut på att främja statsfeminismens syn på jämställdhet, dvs gynna ena könet på bekostnad av det andra och därmed öka könsmotsättningarna. Fast det är förstås inte så det presenteras för massorna. Nä i vanlig ordning framställs feminismen som det naturliga och goda, och därmed dess kritiker som onda och farliga. Men fler och fler vanliga människor börjar nu se igenom den lögnen.

Jag tycker ibland att det är konstigt att inte ännu fler ser sanningen och sambanden. Men det är på väg. Den dagen maffians brott mot mänskligheten och våra barn går upp för svenska folket på allvar så kommer dom väl likt nazisterna få åka och gömma sig i Sydamerika.

Jag hoppas vi hinner fånga några av dom och hålla en direktsänd tribunal innan dess. Jag hoppas också att dom får dingla likt sina historiska föregångare. Ondare pack än strategerna bakom denna verksamhet tror jag man får leta förgäves efter. Och det värsta av alltihop är att dom påstår sig värna om barnen. Alltmedan dom försöker att rikta hat och misstankar mot dom som verkligen försöker kämpa för dem.

Det är rent diaboliskt smart uttänkt alltihop.

Jag blir alltid lika förvånad/nyfiken över fanatiska ensidiga inlägg, som ditt. Självklart finns det både bu och bä inom hanteringen av fosterbarn. Du väljer att ensidigt belysa det, vilket ger mindre trovärdighet. Det finns exempel där det varit befogat, där även facit ger belägg för det. Jag är en av de som är glad över att ha blivit tvångsomhändertagen. Du kanske själv har råkat illa ut, eftersom skriver så obalanserat med övertoner?
Citera
2012-05-02, 07:46
  #19
Medlem
Togaxmeds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vrgn
Jag blir alltid lika förvånad/nyfiken över fanatiska ensidiga inlägg, som ditt. Självklart finns det både bu och bä inom hanteringen av fosterbarn. Du väljer att ensidigt belysa det, vilket ger mindre trovärdighet. Det finns exempel där det varit befogat, där även facit ger belägg för det. Jag är en av de som är glad över att ha blivit tvångsomhändertagen. Du kanske själv har råkat illa ut, eftersom skriver så obalanserat med övertoner?

Naturligtvis måste det finnas en instans som hjälper barn som verkligen behöver hjälp. Någon slags socialtjänst behövs således. Men den vi har idag är en ren katastrof, även om dom säkert som du påpekar lyckas göra något bra i enstaka fall.

Mina övertoner bygger på en långvarig insyn och ett illamående som bara växt genom åren över vad jag bevittnat, saker och händelse som jag är absolut förbjuden att prata om genom påskrivna sekretessavtal.

Beskrivningen ovan är min bild av problemet. Måhända för politiskt inkorrekt för många, men likväl min bild. Det är fritt för alla att tro eller inte tro på den.
Citera
2012-05-02, 08:01
  #20
Medlem
Herkulesbigs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vrgn
Jag blir alltid lika förvånad/nyfiken över fanatiska ensidiga inlägg, som ditt. Självklart finns det både bu och bä inom hanteringen av fosterbarn. Du väljer att ensidigt belysa det, vilket ger mindre trovärdighet. Det finns exempel där det varit befogat, där även facit ger belägg för det. Jag är en av de som är glad över att ha blivit tvångsomhändertagen. Du kanske själv har råkat illa ut, eftersom skriver så obalanserat med övertoner?


Som allting annat, så finns det en framsida och en baksida. Soc har varit bra för många, absolut. Men många har det varit en katastrof. Så det är systemet som måste ändras, som de går till nu. Så får det inte gå till... För katastrof får inte hända, det är ändå människorliv som det handlar om. Precis som läkare får inte göra fel, men det händer ändå. I så fall måste man ändra, så det händer inte igen. Men det gör det in angående om sociala systemet.
Citera
2012-05-02, 08:13
  #21
Medlem
Här finns det lite att läsa om detta fall, dock på engelska.
Citera
2012-05-02, 09:02
  #22
Medlem
När jag läser på fostermoderns facebook så verkar hon varit väldigt upptagen med galopphästar, Kim Larsen mm istället för att finnas för en döende Donia. Det är uppenbart att det fanns viktigare för henne att göra.
Citera
2012-05-02, 09:18
  #23
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nomduguerre
När jag läser på fostermoderns facebook så verkar hon varit väldigt upptagen med galopphästar, Kim Larsen mm istället för att finnas för en döende Donia. Det är uppenbart att det fanns viktigare för henne att göra.
Hästar verkar vara hennes stora passion om man tittar lite på hennes cv:
Citera
2012-05-02, 09:21
  #24
Medlem
Mer om Jaana Alvesparr. En uppenbart upptagen kvinna, inte svårt att förstå att hon inte hade tid med Donia. Det är inte ovanligt att människor inom hästsporten har fosterbarn, smart få betalt för arbetskraft.

http://www.vasaholmsridskola.se/janna.html
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback