Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-05-01, 03:31
  #25
Medlem
Navos avatar
Jag vet inte längre vad jag ska tro på. Om dem finns eller inte.

Men jag väljer att tro att dessa farkoster vi människor har sett, är från självaste regeringen/militären.
Ett sett att få oss tro att det faktiskt finns aliens. Ändå har man ej kunnat bevisa om dem faktiskt finns.

Finns en sak också som jag har märkt inom film världen. Dem flesta filmerna har en gemensam sak : massförstörelse vapen från aliens och krig mot andra varleser.

Det ger mig en känsla att dem försöker säga något till oss. Typ : "Förbered er snart"

För vad behöver den här världen för att det ska bli en världsordning?
Jo, krig mot varelser från andra världar.
För då slås alla länderna ihop.

Bara en tanke...
Citera
2012-05-01, 03:34
  #26
Medlem
E.Ms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gargamelik
Självklart finns det liv på andra planeter, men troligen så har jorden/Tellus inte blivit besökt. Hade utomjordingar varit och hälsat på hade dom troligen redan koloniserat jorden/oss.
Det är precis detta jag tror, ändå blir jag ibland stämplad som "UFO nöt" av folk

Men eftersom jag tror (notera TROR, inte VET) att utomjordingar existerar så avfärdar jag inte möjligheten att vi blivit besökta, jag ser det endast som extremt osannolikt.
Citera
2012-05-01, 03:37
  #27
Medlem
E.Ms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Navo
Finns en sak också som jag har märkt inom film världen. Dem flesta filmerna har en gemensam sak : massförstörelse vapen från aliens och krig mot andra varleser.
Du får inte glömma att alla aliens i filmerna också har global regering, samma kultur genom hela civilisationen och i stort sett homolog anatomi till människor.

Än om filmer om aliens är bland mina absoluta favoritfilmer så ser jag de inte som mer än mänskligt önsketänkande.
Citera
2012-05-01, 04:54
  #28
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DeadHand
Även barn har sett, men de brukar ju inte tas på allvar. Däremot 1994 var det ju en hel skolklass i Zimbabwe som erfarit kontakt och blev intervjuade om det. Ljuger barn i massiv skala som "lek"? Eller blev dem faktiskt kontaktade?

http://www.youtube.com/watch?v=gBaX2N0r1vQ

De som ljuger brukar ju göra det för att bli berömda eller tjäna pengar på det på något sätt. Sen finns det de som (antagligen) talar sanning som vi inte kan veta helt säkert, eftersom det inte hände en själv. Den informationen är svår att finna.

Skulle du tro på en kostymnisse istället om denne sade att denne blivit kontaktad eller fått den i stjärten av aliens? Spelar det roll vem det är som berättar, så länge den personen inte ljuger?


Poängen var att det oftast är vidskepliga människor som drar dessa historier. Varför? tja inte vet jag det finns säkert många lika anledningar som jag dock inte orkar gå in på.

Det enda jag säger om den videon är nåt jag såg i kommentator fältet som uttrycker min första tanke.

kids belive anything you tell them. tooth fairies, boogie man. santa claus. they see man in red and white, it's santa claus. they don't lie. they can be fooled.


Sen är det lite lustigt hur lika utomjordingarna är oss nånting som är extremt osannlikt. Att en varelse skulle utvecklas till att bli så lika oss flera miljoner ljusår bort är skrattretande.
Jag kommer aldrig att tro att dom varit här sålänge det är vidskepliga hillbillys eller som i den videon en grupp barn som vittnen jag kommer behöva konkreta bevis innan jag tror på nån av den här smörjan.

Och bara för att klar göra så är jag övertygad om att det finns liv på fler ställen i universum då oddsen helt enkelt talar för det. Dock att just en intelligent ras som har löst problemet med att resa över dom massiva avstånden och sen ska hitta just våran planet köper jag inte.
Citera
2012-05-01, 04:58
  #29
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Navo
Jag vet inte längre vad jag ska tro på. Om dem finns eller inte.

Men jag väljer att tro att dessa farkoster vi människor har sett, är från självaste regeringen/militären.
Ett sett att få oss tro att det faktiskt finns aliens. Ändå har man ej kunnat bevisa om dem faktiskt finns.

Finns en sak också som jag har märkt inom film världen. Dem flesta filmerna har en gemensam sak : massförstörelse vapen från aliens och krig mot andra varleser.

Det ger mig en känsla att dem försöker säga något till oss. Typ : "Förbered er snart"

För vad behöver den här världen för att det ska bli en världsordning?
Jo, krig mot varelser från andra världar.
För då slås alla länderna ihop.

Bara en tanke...


Det finns också gott om filmer och serier där Aliens och människor jobbar ihop ex Star Trek. Betyder det att vi ska förbered oss på samarbete?

Det är knappast sannolikt att bara för att hollywood gillar att göra filmer där aliens och människor slåss så är det ett sätt att få folk att förbered sig för krig med aliens. Ifall det nu var så att en utomjordisk invasion var på väg skulle vi knappast kunna göra nånting mot deras extremt överlägsna teknologi.
Citera
2012-05-01, 10:19
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av E.M
Det är precis detta jag tror, ändå blir jag ibland stämplad som "UFO nöt" av folk

Men eftersom jag tror (notera TROR, inte VET) att utomjordingar existerar så avfärdar jag inte möjligheten att vi blivit besökta, jag ser det endast som extremt osannolikt.
Det är precis detta jag ..inte tro. Gissar på att vi är den resurs en utomjording är intresserad av, men då tar vi för givet att dom är onda och vill exploatera oss. Vi tar då för givet att utomjordingarna är högteknologiska barbarer, skrämmande nog är det den slags bild samhället inpräntar hos människor med en våg av rymdinvasion filmer, vetenskapare som Steven Hawkings m.m..

Kanske är därför som konspirationen - att eventuellt hålla tyst om utomjordingars närvaro ändå är sann, för att högdjuren vet om att utomjordingarna inte menar oss något ont och det hotar därför den aggressiva barbar människans vapenindustri samt rättfärdigande av denna(hot från yttre rymden, när man inte längre kan skylla på terror).

Det är en betydligt större chans att en utvecklad civilisation är god än ond, den senare riskerar att självutplånas när den leker med elden , ungefär som vi själva nu riskerar med atomvapen och brist på empati.
Citera
2012-05-01, 12:12
  #31
Medlem
Dem dyker nog upp den 21 december 2012. Ingenting att oroa sig över. Vi är ganska körda iaf. Vi är så jävla svaga.
Citera
2012-05-01, 18:22
  #32
Medlem
eradnups avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GottMedMat
Varför skulle de inte vilja synas?
Jag låt till o med och tänkte på det här efter att sett den ytters kassa filmen battleship igår.

Om vi säger att vi människor *host* upptäckte ett intelligent liv på mars, skulle det 1:a vi gjorde va:

- Nu grabbar landar vi, inte bryr vi oss om de har några bakterier som kan ta kål på, vi åker ner nu.

- Tja, aliens, take me to your leader!

Vi skulle förmodligen skickat upp en satellit och låtit den titta lite först. Nasa förresten lät nyligen bli att krasha en satellit mot Saturnus måne, eftersom det kunnat finnas liv där, och några jordbakterier kan ha följt med vilket skulle kunna utradera och smutsa ner det liv som skulle kunna finnas där.

http://www.youtube.com/watch?v=6n8PGnc_cV4 Planet 51 trailer, inget ufo-skuffens utan en ganska rolig animerad trailer om när människa landar på en annan planet.
Citera
2012-05-01, 19:13
  #33
Medlem
MajorNybergs avatar
Utomjordingar har absolut ingen anledning att kontakta heller ens visa sig för oss, möjligtvis ifall dom är här just för det ändamålet.

Om dom kommer hit för att:

- studera oss så kan dom lika gärna ladda ner hela vårt internet och sen åka här ifrån, heller studera oss från rymden och skicka ner små prov robotar.

- bosätta sig här och vill ha planeten för sig själva så kan dom kasta ihop nått dödligt smittsamt luftburet och obotligt virus med lång inkubationstid som tar död på varenda människa, dom behöver inte skicka ut en enda soldat för att få oss ur vägen.

- dom ser oss som ett framtida hot? Varför komma ner och kriga när dom kan spränga bort hela jävla planeten heller göra det som jag nämnde ovan?
__________________
Senast redigerad av MajorNyberg 2012-05-01 kl. 19:21.
Citera
2012-05-01, 19:43
  #34
Medlem
iamjoness avatar
Citat:
Ursprungligen postat av albert666
vill bara i så fall veta varför det finns inristat i pyramiderna massa bilder på flygplan samt ufos...detta ristades in för flera 1000 år sen

Så om de ristat in en flygande penis ifrån sin fantasi, hade du trott på flygande könsorgan då?

Jag menar på att allt som finns i modern teknik har börjat med en enda tanke. Se på Da Vincis ritningar till exempel.

Tror du att Faraoerna hade kunnat drömma om tekniken vi tar för givet idag?
Citera
2012-05-01, 22:09
  #35
Medlem
HaWwKs avatar
Du kanske ska kika i denna tråden TS https://www.flashback.org/t1829841 innan du avfärdar att utomjordingar är här som rappakalja.

Det är inte rappakalja, dom ÄR här garanterat 100%.

Citat:
Ursprungligen postat av E.M
Med andra ord, om utomjordingar är avancerade nog att ta sig till Jorden från ett avlägset solsystem, så är dom säkerligen smarta nog och så pass teknologiskt avancerade att "primitiva jordbor" inte har ens någon chans att upptäcka deras närvaro.
Precis. Du kan dock inte veta att dom inte vill bli upptäckta ibland. Eller att dom med 100% alla gånger lyckas undvika att bli filmade.
__________________
Senast redigerad av HaWwK 2012-05-01 kl. 22:12.
Citera
2012-05-01, 23:03
  #36
Medlem
Mavvelitos avatar
Självklart finns det säkert liv på andra planeter. Om det finns de som åker hit på deras egna planets nyutvecklade Lamborghini-tefat är ju bara störtlöjligt att tro. Om de hade en sådan teknologi så kan du lita på att de hade sett ned på oss lika mycket som vi ser ned på myror. "Ohh människor visa inte er för myrorna".. Klart detta borde vara deras första regel =)

Nej, jag anser nog att ni borde spenderar er tid med att söka ett arbete istället för att röka på dessa saker ni tydligen gör. Det där med konspirationsteorier som kommer till ufo's som då vi vill kalla dessa tefat får vi nog dra ned på lite. Vi människor får inte ens jorden att fungera, så lugna nu er med att försöka bevisa att ni har en aning om hur universum fungerar.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback