Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2012-04-28, 19:10
  #1
Medlem
inhibits avatar
Jag kan börja med att säga att jag är mycket dålig på musikteori och allt jag lärt mig har varit genom att "experimentera" med instrument och program.

Jag har producerat musik nu i ca. 1,5 år. Jag använder mig av FL Studio och producerar främst House/Electro men även andra genrer ibland (klassisk musik, hip hop osv).

Jag fick ett piano av mina föräldrar som liten och märkte att jag kunde spela låtar jag hört på radion. Dock bara en ton/tangent i taget om ni förstår vad jag menar (inte ackord). Några år senare började jag spela piano ganska ofta och började "förstå" mig på hur ackord är uppbyggda. När jag nu hör en låt kan jag ofta urskilja när flera olika toner spelas samtidigt och vilka dessa är. Jag har inte läst någon musikteori och kan inte så mycket om sådant, men jag är ganska duktig på att "återspela" ackord jag hör i låtar och jag gör också mycket egen musik.

Grejen är den att ibland när jag hör en låt, så kan jag inte urskilja alla toner som bygger upp de olika ackorden. Jag hör alltid en ton, något jag kallar "grundton". Sedan hör jag typ alltid den den andra tonen också (den lägre oftast). Och ibland hör jag en tredje, inte alltid. Beror detta på att det ofta inte finns en tredje eller är det jag som inte hör den? Ibland hör jag tex. inte den "tredje" tonen i ackordet, men när jag leker lite på pianot så brukar jag lyckas hitta den trots allt. Vet inte riktigt om ni förstår vad jag menar. Är detta ett vanligt problem hos producenter? Ligger problemet i att jag saknar teoretisk kunskap om musikens uppbyggnad eller är det jag som inte har den bästa tonkänslan i världen?

Ni som har "perfekt" tonkänsla, hör ni alla olika toner i pianospel, syntar osv när ni hör de i en låt direkt? Är detta något som kan tränas upp eller är det medfött?

Som ni säkert märker kan jag ingenting om musik teori (c-d-e-f-g-a-h är typ det ända jag lärt mig om pianot), men jag har trots allt tonkänsla då jag kan härma mycket av den musik jag lyssnar på.
Citera
2012-04-28, 19:15
  #2
Medlem
Lite avundsjuk är jag på dig allt. Vill med kunna höra och kunna återspela sådär.
Citera
2012-04-28, 19:22
  #3
Medlem
SpaceBounds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zehaddict
Lite avundsjuk är jag på dig allt. Vill med kunna höra och kunna återspela sådär.

+1

H*n är för bra för oss
Citera
2012-04-28, 20:30
  #4
Medlem
Så det enda du kan är att tonerna kallas ABCDEFG osv ? Jag fattar inte vad du vill ha reda på. Du har väl bra gehör då? Grattis
Citera
2012-04-28, 21:11
  #5
Medlem
inhibits avatar
Glömmer att det är flashback jag skriver i...

Citat:
Lite avundsjuk är jag på dig allt. Vill med kunna höra och kunna återspela sådär.

Om du tycker att jag skryter på något sätt har du missförstått mitt inlägg helt, alternativt inte läst igenom det ordentligt. Jag spenderar ju en hel del text på att kritisera min "tonkänsla" så ganska efterblivet att tro att jag försöker skryta...?

Svara gärna på mina frågor istället

Citat:
Så det enda du kan är att tonerna kallas ABCDEFG osv ? Jag fattar inte vad du vill ha reda på. Du har väl bra gehör då? Grattis

Kan väl ställa mina frågor igen eftersom ni verkar ha missat de:

Citat:
Ni som har "perfekt" tonkänsla, hör ni alla olika toner i pianospel, syntar osv när ni hör de i en låt direkt? Är detta något som kan tränas upp eller är det medfött?

Citat:
Är detta ett vanligt problem hos producenter? Ligger problemet i att jag saknar teoretisk kunskap om musikens uppbyggnad eller är det jag som inte har den bästa tonkänslan i världen?
Citera
2012-04-28, 21:24
  #6
Medlem
inhibits avatar
Undrar också hur ni brukar göra när ni vill "återspela" en sång ni gör. Hör ni direkt vilket ackord som spelas eller måste ni pröva er fram? Händer det att ni inte "hittar" alla toner i ackordet?
Citera
2012-04-28, 22:34
  #7
Medlem
Vad fan är tonkänsla? Gehör heter det. Vissa föds med perfekt gehör.

Du skriver detta "När jag nu hör en låt kan jag ofta urskilja när flera olika toner spelas samtidigt och vilka dessa är" och sen detta "eller är det jag som inte har den bästa tonkänslan i världen?"

Om du kan höra vilka toner det är som spelas har du bra gehör!

Folk med perfekt gehör vet tonerna och vad dom heter, a# f g osv....Men du verkar ju knappt veta vad alla tonerna heter!
Citera
2012-04-28, 22:53
  #8
Medlem
http://perfectpitchtest.com/

Gör detta test :-)
Citera
2012-04-28, 23:22
  #9
Medlem
inhibits avatar
Citat:
Folk med perfekt gehör vet tonerna och vad dom heter, a# f g osv....Men du verkar ju knappt veta vad alla tonerna heter!

Det är ju det jag menar... Jag har ingen aning om vad saker och ting heter!

Citat:
Gör detta test :-)

Nej, jag har ingen chans på något utav testen.

Så här är det. Om jag hör en låt nu, och så hör jag exempelvis en ton i låten. Jag har ingen aning om vad tonen heter, exakt vart den ligger på pianot osv.

Det jag gör är att jag kommer ihåg tonerna/ackorden i huvudet och kan sedan lätt hitta de på pianot.

Men detta är inte vad jag undrade, om jag har bra gehör eller inte. Jag undrar hur ni gör när ni ska återspela musik :-)
Citera
2012-04-28, 23:39
  #10
Medlem
OP.Andersons avatar
Jag har också enkelt för det du beskriver, men jag lyckas ofta starta på fel ton.
Dvs. det är fel tonart(?), men det låter ändå rätt för att tonerna jag spelar typ är i samma förhållande till varandra som i originalet. Kan inte musiktermer, så jag har lite svårt för att beskriva.
Citera
2012-04-28, 23:57
  #11
Medlem
inhibits avatar
Förstår exakt vad du menar! Händer mig också ofta.

Problemet är att jag ibland inte hör vissa toner i ackord, och det blir ibland problem när jag producerar.

Jag har tex. ett ljud i huvudet, men jag "hör" bara 2 av tonerna i ljudet ibland :P Svårt att förklara. Jag hittar helt enkelt inte alla toner jag vill ha med i ljudet.
Citera
2012-04-29, 00:03
  #12
Medlem
Schnauzers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av inhibit
Jag undrar hur ni gör när ni ska återspela musik :-)

Vanligtvis kollar jag upp ackord och sånt men jag gissar på att det inte är det svaret du vill ha. Om jag ska plocka ut något på gehör så är det mest trial and error som gäller. Ibland går det bra, ibland går det inte alls, ibland flyter det på och det bara kommer automatiskt.

Själv tycker jag att musikteori är värdelöst tråkigt och att man klarar sig ganska bra utan, dock finns det väl vissa grunder som är jäkligt viktiga att förstå. Sist måste jag också bara säga att tonen H heter B nuförtiden...
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback