Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-04-23, 18:31
  #13
Medlem
Snorlyktans avatar
Åsikten att invandring kan vara negativt och att islamisering inte är något vi ska sträva efter kan nog många hålla med om, men att kalla en barnamördare för hjälte eller martyr är jävligt magstarkt.

Jag har inte träffat någon i verkliga livet som tycker hans metoder är något annat än rent vanvett.
Citera
2012-04-23, 19:03
  #14
Medlem
Excultums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Undetected
Tack för svar, Tjafsarn.
Min frågeställning är som följer:
"Någon som märkt av liknande tendenser?"

Flyttade dock ned meningen så att den lättare går att särskilja från resten av inlägget.

Jo jag har märkt samma tendenser. Kan även tillägga att jag tycker det är patetiskt av nationell.nu och liknande som fördömer honom hela tiden. De sitter och längtar efter statskupp eller revolution men fördömer de som faktiskt gör nåt. Pinsamt.
Citera
2012-04-23, 19:08
  #15
Medlem
Excultums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Snorlyktan
Martyr: "I nutida språkbruk används ordet i en bredare betydelse, avseende personer som dödats, straffats, utsatts för våld eller andra övergrepp på grund av sin grupptillhörighet eller sitt ideologiska engagemang." http://sv.wikipedia.org/wiki/Martyr

Hur menar du att Breivik passar in på denna beskrivning? Eller menar du att det är övergrepp att ställas inför rätta efter att ha mördat 70 barn?

Jag har för övrigt jävligt svårt att se upp till en barnamördare, oavsett ideologi.

Jag skulle klassa honom som "straffad", ja.

"Barn" får inte vara politiskt aktiva. Löjligt hur ni försöker få det till han sköt ihjäl oskyldiga barn på ett dagis.
Citera
2012-04-23, 19:11
  #16
Medlem
Excultums avatar
Citat:
Ursprungligen postat av chainmail
Jag som nationalist har kritiserat Breivik för att han är sionist och homoliberal (som EDL) men mest för hans attack mot just sådana som jag i syfte att diskvalificera våra åsikter, strypa ev debatt och radikalisera oss.

Jag tycker inte Breivik är galen, han är en extremist och de gör extrema saker... men han har definitivt poänger och fortsätter samhällsutvecklingen som nu kommer hans eftermäle att revideras hos många. Många jag talar med anser att Breivik i mångt och mycket har rätt i sak men valde fel metoder.

Vilka metoder skulle han ha valt istället? Flygbladsutdelning eller?

Breivik har åstadkommit mer och orsakat mer debatt än vad hela den s.k. nationella rörelsen har gjort i flera decennier.
Citera
2012-04-23, 19:27
  #17
Medlem
Snorlyktans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Excultum
Jag skulle klassa honom som "straffad", ja.

"Barn" får inte vara politiskt aktiva. Löjligt hur ni försöker få det till han sköt ihjäl oskyldiga barn på ett dagis.

Klart som fan barn får vara politiskt aktiva. Det finns ungdomsföreningar för varje politiskt parti av en anledning. Du får hemskt gärna visa mig på den lag som förbjuder barn att engagera sig politiskt. Att de inte får inneha politiska maktpositioner är en helt annan femma.

Vad var barnen skyldiga till, menar du? Löjligt hur vissa försöker rättfärdiga barnmord, eller mord för den delen. Samma jävla människor som skiter knäck när en muslim gör sig skyldig till samma dåd. Hyckleri.

Dåså, då är jag martyr. Jag straffades för en felparkering för lite sedan.
Citera
2012-04-23, 19:52
  #18
Medlem
chainmails avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Excultum
Vilka metoder skulle han ha valt istället? Flygbladsutdelning eller?

Breivik har åstadkommit mer och orsakat mer debatt än vad hela den s.k. nationella rörelsen har gjort i flera decennier.
Det kan man ju naturligtvis diskutera men det råder ingen tvekan om att nationella rörelser är på frammarsch i Europa undantaget Skandinavien där kulturvänstern och globalisterna håller ett stenhårt grepp om politik och media något Breivik inte lyckades bryta och som därför möjligtvis stannat upp utvecklingen här med flera år.

Jag satt i bilen igår och hörde på NRK Alltid Nyheter där forskare från Universitetet i Oslo oemotsagda fick breda ut sig i bemötandet av Breiviks påståenden med ibland rena lögner - de ifrågasatte bl a om Iberiska halvön var kristen innan den muslimsk invasionen och om det ens var en invasion... Det pågår en i det närmaste skitnödig massiv propaganda från alla håll där vårt arv, vår historia, vår kultur och vår etnicitet ifrågasätts, problematiseras, relativeras... Det förekommer knappt en debatt eller intervju utan att vi konservativa och nationalister angrips på osaklig grund. AUF med vedervärdige Eskil Pedersen får breda ut sig och tala för norrmännen när han försvarar Arbeiderpartiet och likaställer det med Norge, det mångkulturella Norge. Jag är inte lika säker som du att detta är positivt för utvecklingen.
__________________
Senast redigerad av chainmail 2012-04-23 kl. 20:04.
Citera
2012-04-23, 20:21
  #19
Medlem
HemligaSallskapets avatar
Intressant att opinionen kring Breivik börjat vackla. Hela världen har varit på helspänn sen i juli, jag skrev redan då och formulerade mitt stöd för åtminstone delar kring honom och var i ärlighetens namn svagt förvånad över den starka reaktionen mot honom från alla håll.

Jag skrev detta den 26 juli, ett par dygn efter händelsen:


Det berör mig egentligen inte vad han har för personliga åsikter om Hitler eller PRIDE-festivalen. Jag kan privat uppfatta honom som berövad på sin naturliga ideologiska utveckling till förmån judenhetens splittra-och-härska (samma som styr EDL och organiserar missnöjda i Storbritannien) men någonstans är det inte rimligt att ta avstånd från en uppenbart vettig person som blivit vilseledd. Hade han hyllat Hitler hade alla varit lika upprörda för att han drog nationalsocialismen i smutsen såväl som nu när han tar avstånd från NS (och också hatas för det). Vad som konkret har skett är ett motangrepp: en bomb har detonerat i syfte att skrämma/varna rasförrädare i den norska riksdagen, ett tiotal ungdomar till politiska företrädare och sedermera förrädare har avrättats. Dessa ungdomar var också djupt engagerade i nordfientlig aktivism. Detta är ett pågående krig i lågintensiv fas och vi tog precis ett nästa steg. Det är dina barn som kommer slaktas som boskap, eller deras. Alla som arbetar mot ett vitt Europa är motståndare som inte kommer tveka att orsaka oss svår skada - skrev jag också i juli och det stämmer lika bra då som nu.
Citera
2012-04-23, 20:37
  #20
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ominus
Absolut, mina svenska kollegor anser också att man ska sätta en kula i barn och tonåringar. Skit i demokrati och vad som är rätt, man ska avrätta människor till höger och vänster bara för att de tror på en rättvis och fredlig värld. Så går snacket över hela Sverige nu. Du har helt rätt.

Den dagen demokrati började betyda att var och en får lägga valfri lapp i en låda, var fjärde år, upphörde demokratin. Alla journalister som "lagt locket på" har misskött sitt jobb så till den milda grad att de förtjänar en kula i mellan ögonen de med. Journalisters enda jävla jobb är att granska makten, när makten och journalisterna går ihop emot folket, skall blodet rinna.

Vad i helvete är det som är rättvist med att negrer och araber ska få komma till europa och njuta av välstånd? det har väl egna lanbd att bygga upp?

Stannar afrikaner i afrika, araber i mellanöstern, asiater i asien och vita i vita länder skulle världen var en bra mycket lyckligare och fredligare plats att leva på. Och dom får våldta och stena sina kvinnor Hur mycket de vill, bara vi här slipper se skiten.
Citera
2012-04-23, 20:42
  #21
Medlem
makduis avatar
Breivik mördade sig själv 69 gånger om.
Citera
2012-04-23, 20:45
  #22
Medlem
mathlcs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ominus
Absolut, mina svenska kollegor anser också att man ska sätta en kula i barn och tonåringar. Skit i demokrati och vad som är rätt, man ska avrätta människor till höger och vänster bara för att de tror på en rättvis och fredlig värld. Så går snacket över hela Sverige nu. Du har helt rätt.

Problemet är att Sverige inte är en demokrati. Du anar inte hur många som känner sig bedragna av politiker och media. Nu pratar jag inte bara om invandringsfrågan men även om t.ex. IPRED, piratebay-ägarna dömda, amerikanska företag som går in och ändrar i svensk politik, radikalfeminismen och all kvotering etc.

Det är då fan inte konstigt att Breivik får sympatisörer. Han har en jävligt bra poäng även fast det är helt jävla sjukt att det behövde gå så långt att han kände sig tvungen att mörda för att få fram sin poäng. Vad är det för jävla samhälle vi har?
Citera
2012-04-23, 20:48
  #23
Medlem
BERG-INKAs avatar
Opinionen om Breivik har inte börjat vackla, så fan heller! Om en och annan snorvalp, som inte är torr bakom öronen tycker att Breivik fått upp frågan om politikernas folkförräderi genom sitt massmord på - JA JUST DET BARN OCH UNGDOMAR - då må de ju tycka det. Det är fullt förståeligt att vara kritisk och protestera mot massinvandring men ändamålen kan aldrig helga medlen till vilket pris som helst.
Citera
2012-04-23, 20:48
  #24
Medlem
Finns det någon annan här som är sjukt trött på att höra namnet Anders Breivik? Knappt en enda nyhetsrapportering handlar om något annat än just honom. *SUCK*
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback