Citat:
Ursprungligen postat av sebban07
Har väldigt svårt att tänka mig att vi skulle vara ensamma i universum. Många civilisationer, kanske hundra, kanske miljoner, måste ha rest sig och fallit ute i universum.
Några kanske fortfarande är i motsvarighet till vår stenålder, andra i medeltid, osv.
Några ligger markant före oss i utveckling, men kanske befinner sig ruggigt långt bort i en fjärran galax.
Några kanske vet om oss, vi kanske är deras dagliga dokusåpa?
Vem vet, andra kanske har skickat tusentals sonder för att få kontakt, men kanske på andra sidan vintergatan? Eller rent av i en helt annan galax?
Det är mycket troligt att det är som du säger, för sannolikheten att det finns liv är större än att det inte gör det.
Ett forskarlag vid Europeiska sydobservatoriet har med hjälp av spektrografen Harp gjort en uppskattning av antalet mindre planeter kring röda dvärgstjärnor, den vanligaste typen av stjärnor i vår galax.
Deras analyser visar att 40 procent av alla röda dvärgar har superjordar som har en massa mellan 1 till 10 ggr jordens.
Dom tror att det finns ca hundra superjordar inom 30 ljusår från jorden som eventuellt kan vara beboeliga och miljontals i hela Vintergatan.
Eftersom planeter är så vanliga, då måste man ju undra varför liv inte också skulle vara det?
Universum är ca 13.7 miljarder år och vårt solsystem är ca 4.6 miljarder år gammalt, vilket är relativt ungt ur ett astronomiskt perspektiv. Den äldsta stjärnan dom känner till är ca 13.2 miljarder år gammal och om man utgår från det så bör det ha skapats planeter som har varit potentiellt beboeliga långt före innan jorden och vårt solsystem skapades.
Vissa forskare har teorier (påstår sig även ha bevis) om att livets grundstenar sprids med meteoriter och det är ju inte en helt osannolik tanke.
Om det nu är så, kan man ju fråga sig varför det bara skulle vara jorden som har blivit utsatt för dessa livsalstrande meteoriter och haft rätt förutsättningar, 9.1 miljarder år efter universums födelse?
När vi tänker på universum, så måste vi komma ihåg att vi själva är en del av urverket och möjligen har grannar som kanske har samma funderingar som vi själva har!