Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-04-19, 17:31
  #1
Medlem
Yeah.

Jag har haft en sådan här fundering om...
Jag vill gärna sälja varor med min konst och så, men jag vet liksom inte alls vilka företag eller liknande som man ska använda sig av eller hur man ska gå tillväga.

Jag hade liksom tänkt att få konst tryckt på muggar, tavlor, vykort eller liknande... sådana grejer helt enkelt. Posters och sådant.
hur gör man?!

jag saknar kunskap i det här, har bara mina egna snurriga tankar och jag tror de är fel...

Jag vet ju t.ex deviantart, men tycker inte de är... tillräckligt... jag vet inte. Är rätt osäker och förvirrad. Det skulle vara prima snällt om någon mysig själ här vill hjälpa en.
Citera
2012-04-20, 11:43
  #2
Medlem
nååå... ingen som kan hjälpa..?
Citera
2012-06-02, 16:13
  #3
Medlem
MartinStLouiss avatar
Vet faktiskt inte. Vart bor du någonstans? Jag har för mig att man förut kunde "trycka" upp t-shirts osv. i en workshop på Kulturhuset i Stockholm.
Citera
2012-06-02, 17:20
  #4
Medlem
Hejzs avatar
Vistaprint.se
Citera
2012-06-02, 22:41
  #5
Medlem
Kuckerellas avatar
Om du vill ha riktiga kvalitetstryck kan jag rekommendera Konstexpo (www.konstexpo.se) i Stockholm, de utför dock endast gicléetryck på canvas och Fine Art-papper. Tryck på muggar och andra föremål har jag tyvärr ingen koll på.

Vad handlar det om för typ av konst om får fråga så nyfiket?
Citera
2012-06-12, 22:35
  #6
Medlem
tackar för svar!

okej, jag skall spana upp dessa förslag!

Det är traditionell konst jag har i mina tankar! Inte abstrakt heller utan det är verklighetstrogna motiv.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback