Citat:
Ursprungligen postat av allt.o.inget
Sverige har en lång tradition av en bra matproduktion där man har haft noggranna kvalitetetskontroller för att maten ska vara så bra som möjligt för konsumenten. Äter man svenskt kött så kan man lita på att det köttet verkligen är bra.
Precis. Det är därför svenskt kött kostar mer. I Sverige får man inte använda antibiotika, andra mediciner och kemiska hjälpmedel i samma utsträckning som substitut för hårdare villkor. Man har en mindre hård uppfödning i Sverige helt enkelt vilket skapar ett merpris. Och ett mervärde för de konsumenter som anser detta vara viktigt.
Citat:
Ursprungligen postat av allt.o.inget
Idag köper man billigare kött från Brasilien än kött från Sverige och ingen kan inbilla mig att det köttet som kommer från Brasilien är bättre än det kött som produceras i Sverige.
Köper man halvfabrikat så måste man lusläsa innehållsförteckningen för att se var köttet kommer ifrån. Producenterna vill fortfarande att man ska tro att det är kvalitet som råder, men det är kvantitet.
Är en öppen marknad alltid det bästa alternativet?
Det är ju ett problem för den svenska köttproducenten att man i Sverige ska ha en högre nivå på djurskyddet, vilket ger ett högre pris, men sedan tävla om konsumentens gunst med kött som är billigare pga bland annat lägre djurskyddskostnader.
Men hyckleriet ligger hos politiker och främst väljare och konsumenter. I Sverige röstar vi fram en nivå som vi sedan inte vill betala för när vi väl hamnar i butiken.
I skolor och äldrevård köper samma partier in kött som aldrig hade fått produceras under svenska förhållanden. DET är förstås hyckleri.
Men det är VÅRT hyckleri. Ingen annans.