Citat:
Ursprungligen postat av HimmelsBlau
Jovisst, säkert är det så. Jag får väl kolla upp lite vad som erbjuds. Jag är däremot rädd för att den sorts sång och uppträdande jag är ute efter, storbandsjazz som innefattar mindre sånggrupper och soloframträdanden, inte finns i Stockholm. Alltså med en orkester som ackompanjerar sångarna. Eller har jag fel?
Jag har inte lust att stå i en kyrka med 800 andra och sjunga "Halleluja" eller sådant trams.
Du har fördomar. Jag föreslår att du går och lyssnar på ett antal körer och du kommer att se att det finns körer som ligger nära det du är ute efter.
Du kanske skulle söka dej till en sångpedagog istället. Förvisso så får du betala dyrt för att lära dej samma grunder som i en kör, men om man inte vill sjunga i kör så vill man ju inte.
Jag sjunger mycket solo. I kyrkor, på krogen, i band, ensam med gitarr, jag har fått roller i musikaler, jag har hamnat i band som jag aldrig kunnat drömma om, jag har ett otroligt kontaktnät och jag har mina närmaste vänner inom musiken. Allt det tack vare att jag började sjunga i kör för 15 år sen. Nu kommer jag att jobba i princip heltid med musiker, inte bara som sångare utan med produktion också. Det har jag blivit handplockad till av en sångare som jag har körat bakom några gånger.
Jag har körsången att tacka för min karriär! Det har gjort mej till en säker sångare, en duktig sångare som folk ringer till när det ska sjungas.