Citat:
Ursprungligen postat av DrLECTER
Joseph Johann Adam Weishaupt hade också förebilder.
Som jude utbildades han av jesuiterna.
Hans far var profssor vid Inglostadts universitet.
JAKOB FRANK – DJÄVULENS PROFET
En man föddes i Polen, Galicien år 1726 vid namn Jakob Frank kom att betyda mycket för Adam Weishaupht.
Jacob Frank fick rabbinsk skolning i Kabbalah och särskilt tog han fasta på den del som kallas Zohar.
Vid 29- års ålder hade han samlat en stor grupp judiska kabbalister kring sig, de s k Zoharisterna.
Han förkunnade för sina efterföljare att han var utvald att göra det som andra före honom misslycktats med.
Att störta all överhet, alla fastställda lagar och all godhet på jorden.
Hans lärjungar tävlade med honom om vem som kunde uppvisa den största ondskan och har sedan dess fått sådana efterföljare som Napoleon Bonaparte, Karl Marx, Joseph Engels, Lenin, Trotskij, Benito Mussolini, Adolf Hitler, Mao Zedung, Fiedel Castro, Ernesto Che Guevara, Idi Amin, Pol Pot m fl.
Samtliga dessa var höga frimurare.
Adam Weishaupt var hans mest hängivna lärljunge under den s k skoltiden.
De rabbiner och judiska ledare som inte övertygats kallade honom för en villolärare.
NIHILISMEN
Ordet nihilism betyder läran om förstörelse eller utplåning. Jakob Frank bättrade på rabbinernas läror med nihilismen.
FILOSOFISKT
Förnekandet av absolut sanning (samma grundpelare finns i New Age rörelsen).
Totalt avståndstagande från all traditionell moral och religion.
POLITISKT
Alla sociala, politiska och ekonomiska institioner måste i grund förstöras för att bana väg för den nya. (Likt ryska revolutionen 1917).
Varje revolutionär rörelse som inkluderar terror som vapen.
Jakob Frank förklarade att:
Det är nödvändigt att helt förkasta tio Guds bud och Gamla testamentet som är värdelösa och skadliga för människosläktet.
Moses och Jesus vara bara visa lärare som en gång gjort misslyckade försök att ”korrigera mänskligheten”.
Alla hörnpelare i kommunism, faschism, humanism, sinoism samt frimureriet ha alltid finaiserats av kapitalismens företrädare, främst i Tyskland, Storbritanien och USA. Namn som Rotschild och Varburg båda judiska samt det amreikanska
Öststatskapitalet med J P Morgan gruppen.
Jakob Frank dog den 10 december 1791 men inte hans ideologi.
DE TRETTON
Denna den högsta mänskliga myndigheten består av 13 personer.
Något avhopp från ”det allseende ögat” i pyramiden har aldrig gjorts.
Från detta råd av 13 medlemmar kommer en person att utses till Antikrist och kommer presenteras för världen när tiden är inne som den utvalde Messias.
Och för att judiska kabbalistiska ledarna skulle kunna bli världens herrar måste en organisation bildas för att göra drömmen till verklighet.
Man valde ut tre män för denna uppgift:
1. JAKOB FRANK: Teologie chefsideolog
2. ADAM WEISHAUPT: Chef för politiska/militära avdelningen
3. MEYER AMSCHEL: Chef för den ekonomiska avdelningen
Alla tre var judar.
Ur Jakob Franks studier av Kabbalah och ”den heliga ormen som stiger upp ur avgrunden” växte nihilismen fram och därmed Illuminatis tillkomst.
Ge mig en pålitlig källa som visar att Mao var Frimurare och som säger att nihilism betyder förstörelse/utplåning när jag som gått både antik grekiska OCH latin vet att "nihil" betyder "ingenting". Nihilism =//= Strävan efter ingenting.
Vidare bör du se till att inte stava fel på de andra ismerna heller, (det heter fascism inte faschism t.ex) ifall du vill att vi ska ta dig seriöst. Det ser otroligt opåläst ut att inte kunna stava till fascism.