Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2012-04-02, 13:21
  #1
Medlem
Det här är sorgligt nog inte ett skämt. Jag är en 20 årig killle och (o)-lyckligt lottad med en väldigt stor penis. Jag har "lurkat" här på fb och med visst nöje följt penis nojjan, där folk verkar tro att ju större ju bättre. Sedan tonåren har jag blivit särbehandlad av min omgivning pga mitt "problem". Inte mobbad, men det känns som att jag aldrig varit en i gruppen eftersom jag är "annorlunda". Och tro mig, tjejer snackar mycket, men det är dom som har "normala" som får ligga.

Hursomhelst så var det inte detta tråden skulle handla om.

Jag fick för två veckor sedan jobb på en hamburger restaurang (mycket känd kedja) som kassabiträde. Jag är ganska kort för att vara kille, bara 173cm lång, så därför kan jag knappt ha större byxor än "normal", till och med dom blir för långa. Dock så sitter dom åt och visar ganska mycket. Jag brukar gå i ganska påsiga byxor normalt, och brukar ändå få ganska många blickar och har liksom vant mig vid att ignorera sånt. Men i dom här byxorna så syns det väldigt tydligt. Jag har tom provat XL byxorna, och trots att dom är 30 cm för långa och ser ut som säckar så sitter dom ändå åt ganska mycket i mittenpartiet. Nästan alla kunder som kommer fram till kassan stirrar, och även mina kollegor glor. Nu i fredags blev jag kallad till min chef som lite finkänsligt sa typ att "vissa av dina kroppsdrag gör dig olämplig som kassabiträde, och ger ett oseriöst intryck". Och summan av kademumman blev att jag inte "fungerade" på arbetsplatsen och inte var lämplig för jobbet.
Med andra ord fick jag sparken.

Nu undrar jag, kan man sparka mig pga den här anledningen? Är inte det diskriminering eller något sådant? Det känns som om en tjej blivit sparkad pga för stora bröst hade det blivit ett jävla liv.

(Jag vet att ordet "penis" genast drar ner nivån på tråden till dagis, men seriösa svar tack. Övriga frågor om min kropp är totallt irrelevanta och kommer antagligen bli ignorerade.)
Citera
2012-04-02, 13:26
  #2
Avstängd
StayHuman.Vittorios avatar
Diskriminering, anmäl!
Citera
2012-04-02, 13:30
  #3
Medlem
Det där bör absolut anmälas, läs http://sv.wikipedia.org/wiki/FN:s_de...%A4ttigheterna.

Så där kan det inte fortgå, får man fråga vilken restaurang vi pratar om?
En vild gissning är McDonalds då det alltid är problem, diskriminering osv i den kedjan.
Citera
2012-04-02, 13:38
  #4
Avstängd
AngryAndys avatar
Hur kan kunderna se ditt skrev om du står i kassan?
Citera
2012-04-02, 13:39
  #5
Medlem
Von.Larssons avatar
Bara anmäla. Det ligger på dem att skaffa byxor som tillgodoser deras behov, passar dessa inte behoven genom att din kuk är synlig så ska restaurangen lösa det på annat vis än att sparka dig.
Citera
2012-04-02, 13:45
  #6
Medlem
Longboats avatar
Varför jobba som kassabiträde när du kan bygga ett varumärke kring din lem? Utnyttja ditt fysiska attribut snarare än att försöka dölja det.

OnT: Solklart fall av diskriminering. Prata med arbetsgivaren, alt. anmäl.
Citera
2012-04-02, 13:47
  #7
Avstängd
Ja det är fel av de att sparka dig.

Dra fram FB baffen och daska upp den på bordet och säg nu får det vara nog !!

När arbetsledaren/chefen sitter på sin lundch går du fram till personen gärna obemärkt och drar fram kuken och stoppar in den i dennes mun .

Du kan oxå daska till personen på ansiktet eller lägga kuken på dennes mat!
Citera
2012-04-02, 13:56
  #8
Medlem
Power41s avatar
Skaffa ett jävla förkläde. Sen syns inte kuken om du står bakom kassan och endast är 173 cm..

Citera
2012-04-02, 14:08
  #9
Medlem
Första april var igår. Men om nu ts inte tagit fel på dagarna så tycker jag faktiskt att resturangen gjorde helt rätt. Har du en så stor kuk är du mindre lämpad för arbetet och ska således få sparken. Tycker det är patetiskt med alla "diskriminerings" lagar som finns i sverige.
Citera
2012-04-02, 14:09
  #10
Medlem
Ger det ett oseriöst intryck och ha stor penis?
Nej är detta mot all förmodan sanning skall det givetvis anmälas. Solklart fall av diskriminering.
Citera
2012-04-02, 14:11
  #11
Medlem
Du bör inte anmäla arbetsgivaren. Tråkigt för dig att du fick sparken, men du bör inte använda onödigt våld i gengäld. Arbetsgivaren har inga skyldigheter till dig utan får anställa/avskeda vem han vill på vilka grunder han vill. (Detta är ur ett liberterianskt synsätt)

Det du gör om du anmäler honom är att tvinga honom att anställa dig genom våld med hjälp av staten. Detta bör undvikas trots att det är enligt lagen.
Citera
2012-04-02, 14:16
  #12
Medlem
Semestas avatar
Du har väll ändå snorren unden disken?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback