Citat:
Ursprungligen postat av tintin-
Skulle du tro att det är liten chans att det är startmotorn som kass, så känslig kan den väl inte vara? Om nu batteriet inte skulle vara urladdat, då är det alltså startmotorn det är fel på? Kan det vara ett så enkelt startmotorproblem att man behöver rengöra solenoiden?
Nja men oturen kan vara framme.
Startar inte bilen beror det oftast på att batteriet är urladdat, därefter fel på startmotorn.
Har du testat att rulla igång bilen?
Har du en backe är det nemas problemas - Får du dock inte igång bilen så kan det bli tufft att rulla upp den igen.
Men iallafall:
Se till att du sitter i bilen, alternativt puttar på precis från förarsidan och är redo att hoppa in (med öppen dörr), ha gärna med ett par kompisar som puttar på baktill.
Putta igång så den får rullning i nerförsbacken, du ska ha koppling nertryckt hela tiden och växel 1.
När bilen har fått upp lite fart, släpp på kopplingen - Bilen kommer att hugga till/tvärbromsa men förhoppningsvis har motorn nu gått igång.
Tänk på att ta en längre tur vid det tillfället så batteriet har en chans att ladda upp sig.