Ja, en filmorienterad diskussion kring Watchmen passar nog ändå bäst i forumet Film - tråden flyttas dit från Tecknade serier för eventuell sammanslagning med den tråd Bruce Wayne tipsade om.
/Moderator
Citat:
Ursprungligen postat av cobraviper
ah men vilken figur i serien tror du får mest/minst utrymme?
Förmodar att Rorschach och Dr. Manhattan skulle stå i centrum eftersom de nog är mest visuellt tacksamma och lättast att översätta till film. Fast Dr. Manhattans grubblande inre monologer kanske inte blir så lätta att återge, karaktären på film skulle nog mest bli en ursäkt för specialeffekter. Silk Spectres roll skulle väl förmodligen skrivas upp för att få en tydlig kvinnlig huvudperson, även om hennes personlighet i serien väl är ganska diffus för att inte säga ointressant. (Fast det kanske är lite av poängen i serien, att hjältarna under sina kostymer antingen är psykopater eller tråkmånsar.) Nite Owls timida medelålderskris är förmodligen inte så intressant för en filmpublik, så den delen finge väl också tonas ned.
Fast som Bruce Wayne påpekar skulle det nog vara oerhört svårt att kunna berätta historien vettigt på film med dess parallellhandlingar och olika tidsplan. Kanske skulle det gå om man t.ex. gjorde den som påkostad TV-serie i tolv entimmesavsnitt.