Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-03-25, 15:52
  #1
Medlem
Hej.

Jag har aldrig någonsin fått några biverkningar eller insättningssymptom av någon antidepressiv, någonsin.

Min läkare sa att jag skulle köra höja med 50mg per vecka tills jag är uppe i 200mg (4 veckor totalt)

Jag har kört 50mg nu i 5 dagar, har inte känt några biverkningar alls, är det okej att höja dosen lite tidigare eller finns det några ytterligare anledningar till att man ska vänta minst 1 vecka?
Citera
2012-03-25, 16:35
  #2
Medlem
Känner du inga biverkningar alls så kan du höja dosen om du känner för det, men du kan lika gärna vänta två dagar till. Jag fick trappa upp dosen först efter tio dagar och trots att jag inte kände några biverkningar så gjorde jag som de sa. Tar du några andra piller som kompenserar för biverkningarna? T.ex. Theralen.
Citera
2012-03-25, 16:48
  #3
Medlem
lithionits avatar
alltså om ni ändå har som mål att du ska upp i maxdos är det bara att köra på, enda anledningen att ta det långsamt är om man vill utvärdera och se om man får tillräcklig effekt på en mindre dos.
Om man blir inlagd kan de höja enormt mycket vet en som fick maxdos risperdal första dagen, även det ska man trappa upp långsamt.

När jag började med sertralin så trappade jag upp fort själv, orka vänta 3 veckor mellan höjningarna. Visst blir det värre biverkningar men varför dra ut på eländet. Som ung man brukar det ofta vara maxdos eller höga doser som gäller oavsett vilket psykofarmaka det är frågan om.
Citera
2012-03-27, 21:18
  #4
Medlem
kört 200mg nu i 2 dagar utan biverkningar, ja verkar ha turen att aldrig få några biverkningar av dessa antidepressiva.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback