Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Frågorna har säkert redan kommit men;
Hur många minkar i varje bur - Du skrev tidigare att en tik får behålla en valp när det var dags att sära kullen från tiken. Innebär det att;
Tiken är i egen bur fram till kullning och sedan två i buren när kullen tagits bort?
Eller hur ser det ut?
Hur fungerar det med parning? Behåller ni avelsdjur? Hur många? Är aveln genomtänkt på något sätt?
Eller slänger man bara ihop hona/hane? Släktskap bryr man sig om det? Har man kontroll på det ens?
Går honor och hanar ihop normalt eller enbart under parningen?
Är det enbart kala burar de går i, eller finns det någon form av stimulans/aktivitetsmöjlighet för minkarna? Jag gissar på kala på burar eftersom det gör det mer lättstädat.
Hur fungerar avlivningsprocessen? Jag har uppfattat det som om att minkarna gasas gemensamt - är det korrekt? I så fall, får de inte panik och skadar varandra? Utbryter inte kaos när de packas ihop?
Uppfattar du själva avlivningen som human?
2 i varje bur, 3 om man har en sk överbur, det har inte vi.
Honan är ensam fram till valpning, sen behåller hon en av sina valpar.
Vi har avelsdjur med stamtavlor och det är kontrollerat så att det inte ska bli inavel.
Hane hona, eller hona hona, hane hane går inte då dom biter ihjäl varandra.
Det finns en leksak i varje bur och i buren finns även en "hylla" som minken kan hoppa upp och lägga sig på.
Avlivningen finns ett bra svar på förra sidan, och nej iom att gasen sätts på då första minken kommer i blir det aldrig panik och inga bitskador.
Ja det gör jag, minken blir medvetslös inom sekunden och känner inget så mer human avlivning är nog svår att hitta.