Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-03-17, 18:54
  #13
Medlem
TheBusters avatar
Det som talar emot ETA är att de alltid brukar ta på sig sina attentat. Likaså muslimska terrorister.

Jag tror att de handlar om vanlig kriminalitet som offren har varit inblandade i. Mycket kola kommer in till Baskien för vidare distro till resten av Europa. Likadant görs det mycket affe där.
Citera
2012-03-19, 09:24
  #14
Medlem
Jävla fitt skit - det har hänt igen
Citat:
Ett skottdåd på en judisk skola i sydvästra Frankrike har krävt offer, uppger polis.

Dramat inträffade utanför en privat judisk skola i staden Toulouse. Enligt den franska tidningen Le Monde har tre personer dödats i skottdramat, två av dem uppges vara barn. Nyhetsbyrån Reuters uppger att en person ska ha dödats.

Skolan ligger i nordöstra Toulouse. Enligt uppgifter ska en svart skoter ha setts i området. Frankrikes inrikesminister Claude Guéant kommer att resa till Toulouse under dagen.

http://svt.se/2.22584/1.2746953/skot...la_i_frankrike

Jag blir väldigt upprörd av att den jäveln skjuter barn. Fan, nu ska de allt skicka in GIGN.
Citera
2012-03-19, 09:34
  #15
Medlem
Dr.Krankentots avatar
Skottlossning i Frankrike, Tre döda på skola. Toulouse 19/3

Tre döda vid skottlossning på judisk skola i Frankrike. Trist utveckling. Toulouse.

http://www.sydsvenskan.se/ingen-sekt...la-i-frankrike
__________________
Senast redigerad av Dr.Krankentot 2012-03-19 kl. 09:37.
Citera
2012-03-19, 09:34
  #16
Medlem
danielbs avatar
Skottlossning på Judisk skola I Toulouse, Frankrike 2012-03-19

Citat:
A shooting has been reported outside a Jewish school in south west France.
http://news.sky.com/home/world-news/article/16191704
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article14544574.ab
http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-17426313

Är det någon terroristgrupp eller liknande som ligger bakom dådet?

Är det även så att antisemitismen är på uppgång såväl i Frankrike som i resten av Europa?
__________________
Senast redigerad av danielb 2012-03-19 kl. 09:44.
Citera
2012-03-19, 09:36
  #17
Medlem
Dr.Krankentots avatar
Verkar vara riktat mot just judar. Man sågs fly på motorcykel.
Citera
2012-03-19, 09:39
  #18
Medlem
Dr.Krankentots avatar
Ser nu att det är i samma område som man skjutit militärer på senare tid. Låter som terroristattack.
Citera
2012-03-19, 09:42
  #19
Medlem
Månsans avatar
Gärningsmannen är antagligen en sinnesrubbad arab.
Liknande attacker mot kristna, judar och andra kommer bli vardagsmat överallt i Europa i takt med att det proppas in muslimska dårar.
Citera
2012-03-19, 09:42
  #20
Medlem
danielbs avatar
Enligt uppgifter ska fem studenter samt en lärare dödats. Flera skadade.
Citera
2012-03-19, 09:45
  #21
Moderator
blomvattnares avatar
Trådar sammanfogade.

/Mod
Citera
2012-03-19, 09:47
  #22
Medlem
Nu måste krafttag tas mot den uppblossade antisemitismen i Europa! Det här är förskräckligt! Ni idioter som motsätter er avlyssning och övervakning, hur många judiska liv är ni villiga att offra på ert "personliga integritets"-altare??
Citera
2012-03-19, 09:51
  #23
Medlem
Dr.Krankentots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av riotgrrrrl
Nu måste krafttag tas mot den uppblossade antisemitismen i Europa! Det här är förskräckligt! Ni idioter som motsätter er avlyssning och övervakning, hur många judiska liv är ni villiga att offra på ert "personliga integritets"-altare??


Word. Jag har aldrig någonsin haft problem eller bekymmer med nån av judiskt ursprung. Inte en enda gång, vet inte ens vem som är jude. Men dessa araber och somalier retar upp en titt som tätt. Nu verkar det som om det ännu en gång är berikare som mördar folk som tycker olika. Fy fan för att ge sig på barn.
Citera
2012-03-19, 09:52
  #24
Medlem
danielbs avatar
Kan det även vara så att det handlar om en seriemördare? För bara några dagar sedan sköts tre soldater till döds av en man på en svart moped.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback