Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-03-22, 11:30
  #1
Medlem
CaptainInsane-os avatar
Sitter och skriver min D-uppsats, i ett korrektur PM jag fick av min handledare har han skrivit "var konsekvent vid användandet av förkortningar"

Jag har en tendens att skriva, för att nämna några exempel, "på grund av" istället för pga., "exempelvis" istället för exv. Samtidigt skriver jag etc. i stället för "et cetera" dvs. istället för "det vill säga" osv. istället för "och så vidare", eftersom jag rent spontant känner att dessa förkortningar är såpass inkörda att de utan vidare kan användas i den löpande texten utan att detta påverkar dess klarhet och läsbarhet.

Hur är det? Om jag väljer att skriva ut vissa förkortningar, måste jag då skriva ut alla? Eller finns det förkortningar som kan användas trots att andra förkortningar har skrivits ut?
Citera
2012-03-22, 11:44
  #2
Medlem
Jag skulle gissa att hon menar att du inte ska blanda "på grund av" och "pga", men att det är helt ok att använda "till exempel" och "pga" om vartannat.

Annars är mitt tips att förkortningar generellt är av ondo i löpande text. Undvik dem så mycket som möjligt. Undantag jag skulle göra är till exempel "etc" just för att det bara ser bökigt ut utskrivet. Vidare använder man självfallet förkortningar i de fall då man inte skulle läsa ut hela ordet om man läste högt, såsom cd, dvd, lp, usb och så vidare.

Jag kan varmt rekommendera "Svenska skrivregler".
http://www.bokus.com/bok/97891470846...a-skrivregler/
Citera
2012-03-22, 11:48
  #3
Medlem
Annars kan du ju alltid roa dig med att använda förkortningar i fel kontext.

"Bonden sa till frugan att han skulle gå ut o.s.v."

"Jag väntar med att köpa nya byxor t.v. kommit in i butiken."

"Jesus och Moses tävlade i löpning. Moses kom f.kr."

"Det var inget bra exempel du tog upp. Har du ett t.ex.?"
Citera
2012-03-22, 11:50
  #4
Medlem
egon2bs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av patwotrik
... Jag kan varmt rekommendera "Svenska skrivregler".
http://www.bokus.com/bok/97891470846...a-skrivregler/
I vissa kommuner kan man låna e-boken 28 dagar i sänder på sitt lånekort.

Det finns en variant av skrivreglerna som skattebetalarna redan har betalt för:
http://www.regeringen.se/sb/d/253/a/131583 (ladda ner pdf, se kapitel 8)
Citera
2012-03-22, 12:02
  #5
Medlem
CaptainInsane-os avatar
Tackar och bockar
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback