Det gled precis en Tysklandmärkt Eurocopter över Sundsvall, som enligt uppgift ska ha fått sällskap tillsammans med en NH90 av okänd nationalitet då den landat i Söråker utanför stan nära OKQ8. Helikopterns nr var 98+17.
Märkligt! Artikeln fanns där ju nyss, nu hittar jag den inte alls på hd.se. Hmmmmm..... Det kan väl knappast ha räknats som känsliga uppgifter att helikoptrarna flög lågt och skrämde hästar? Aja får se om den dyker upp på hd.se igen!
Märkligt! Artikeln fanns där ju nyss, nu hittar jag den inte alls på hd.se. Hmmmmm..... Det kan väl knappast ha räknats som känsliga uppgifter att helikoptrarna flög lågt och skrämde hästar? Aja får se om den dyker upp på hd.se igen!
Länken funkar iaf för mig? Jag kan kopiera den om intresse finns?
Tyska helikoptrar skrämde hästar i Båstad
Två tyska lågt flygande militära helikoptrar skrämde hästar och förbryllade Båstadbor på tisdagskvällen.
HALLANDSÅSEN. Under onsdagen fick redaktionen ett antal reaktioner från folk som uppmärksammat helikoptrarna. Alla berättar om att helikoptrarna flög på, vad ögonvittnen uppger "en väldigt låg höjd".
"Det borde vara helt förbjudet med sådana överflygningar", skriver en upprörd läsare i ett mejl.
På flygledningen vid Ängelholm-Helsingborg flygplats bekräftas att två tyska helikoptrar passerat.
– Det handlar om två tyska helikoptrar som kom från hemlandet, passerade nordvästra Skåne och landade vid 17-tiden i Halmstad, säger flygledare Peter Kallin i flygledartornet i Ängelholm.
Helikoptrarna hade tillstånd för flygning från 450 meter och nedåt, i praktiken ned till marknivå.
– Men sedan är det upp till piloten att avgöra vilken nivå man lägger sig på. Enligt uppgift jag har fått skulle vädret ha gjort att helikoptrarna flög på en lägre nivå. Vi har inte fått någon avvikelserapport, för vår del har det här varit ett normalt ärende, säger Peter Kallin.
Enligt Peter Kallin kan helikopterpiloternas agerande ha många orsaker.
– Vädret är en viktig faktor och kan förklara att helikoptrarna färdades på det här sättet, säger han.
Det finns möjligheter att följa helikoptrarnas färd i efterhand om till exempel någon myndighet skulle begära det.
– Förutsatt förstås att de flög på sådan höjd så att det märktes på radarn, säger Peter Kallin.
Svenska försvarsmakten hade kort innan tyskarnas resa gett tillstånd att använda svenskt luftrum.
– Det handlar om en tysk attackhelikopter av modell Tiger och en transporthelikopter som var på väg för att öva i Vidsel i Norrbottens län. Tillåtna överflygningar av utländska flygvapen brukar inträffa runt 20 gånger per år. När det gäller hur helikoptrarna framförs är det upp till piloterna att avgöra hur flygningen sker på säkrast sätt, säger pressinformatör Philip Simon på Försvarsmakten.
Tidningen har kontaktat den tyska försvarsmakten som lovat att undersöka händelsen. På Luftfartsverket uppger pressinformatören Per Fröberg att hela flygningen omfattas av sekretess eftersom det handlar om en militär flygning med utländska flygplan.
– För vår del handlar det här om en normal flygning. Skulle polisen inleda en förundersökning får vi bistå i utredningen på det sätt vi kan, säger han.
Kan ett utländskt flygvapen bete sig hur som helst i svenskt luftrum?
– Det är piloterna som avgör vilken flygning som är säkrast och det gäller även för svenska helikoptrar. På Luftfartsverket betraktar vi det här som en normal flygning även om jag beklagar det obehag som en del upplevt, säger Per Fröberg.
Richard Bjällstrand richard.bjallstrand@hd.se042-489 94 27
Michael Hansson michael.hansson@hd.se0431-842 49
__________________
Senast redigerad av Extrans 2012-03-21 kl. 16:34.
Anledning: Slängde med en kopia på artikeln
Den har inget direkt nyhetsvärde, bara en liten rolig parentes i tråden.
Sen kan man ju fråga sig hur vettigt det är att flyga under 450 m höjd över befolkat landskap om man bara ska transportera sig.
Det är absolut inga problem att flyga på 450 meter minus. Reglerna för vanliga flygplan säger att man skall ligga på minst 500 fot (150 meter) över icke-tättbebyggt område, eller 1000 fot (300 meter) över tättbebyggt område. Du ska dessutom kunna glidflyga till landningsplats (osäker på hur detta appliceras på helikoptrar) och hålla minst 600 meter horisontalseparation från hinder.
Så regelmässigt är det absolut inga problem, 450 meter är ca 1500 fot, och det är en normal klarering för flygning mot kontrollzon som omger en flygplats.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!