Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-03-20, 11:06
  #1
Medlem
Hej

Nu är det så att vi ska skriva ett muntligt framförande i svenskan, skulle behöva hjälp med detta då jag inte hittar några bra källor. det jag ska skriva om är människans relation till teknologi, t.ex varför många vill/måste ha det allra nyaste.
Till hjälp ska vi använda powerpoint, talet ska hålla på minst 4 minuter, max 6 minuter.
Tack på förhand!
Citera
2012-03-20, 11:26
  #2
Avstängd
Det är väl bara att tänka lite själv, och ta en artikel som berör ämnet. Iom. att det i första hand är en svenska-uppgift har du väl en viss frihet att tänka fritt utifrån dig själv?

Du kan använda det här klippet som underlag: http://www.youtube.com/watch?v=dkNIlf9-8OI

Huvudtesen kan då kretsa kring att vi människor är väldigt lätt uttråkade med livet och kräver nya saker. Bara ett tips
Citera
2012-03-20, 11:29
  #3
Medlem
Salgouds avatar
Skulle vilja påstå att detta inte har med språk att göra.. Finns många vinklar att välja mellan, för mig ligger marknadsföring och konsumentbeteende närmast till hands. Där kan du t.ex. snacka om:

* Produkters symboliska betydelse (läs t.ex. Levy, S.J. (1959) 'Symbols for Sale', Harvard Business Review, vol.37, pp.117-124

* Hur konsumenter ser sig själva i förhållande till märken (Fourner, S. (1998) 'Consumers and their brands. Developing relationship theory in consumer research', Journal of Consumer Research, vol.24, pp.343-373)

Det visar sig att jag inte orkar leta fram fler källor just nu, har egen uppsats att jobba på, men där har du ett par att kika på iaf. Inte omöjligt att du kan komma åt artiklarna gratis via scholar.google.com, och i vilket fall som helst kan du läsa deras abstract gratis och citera den, räcker helt säkert för skoljobb. Poängen är att folk använder märken och prylar för att definera sig själva, så om någon köper senaste prylen är det inte alltid av praktiska skäl utan det kan lika gärna vara för att det säger något om dig som person. Teknik är ju lika mycket accessoar idag som armband var för 50 år sedan. Apple är t.ex. väldigt duktika på att placera sin produkte för sådant genom sin marknadsföring.

Sen har du gruppinfluenser, det klassiska exemplet på det är ju barn som kör med argumentet att "ALLA andra har ju en sådan!" och därför måste de också ha. Vi vuxna är faktiskt inte speciellt annorlunda i det syftet, utan köper ofta prylar för att många runtom oss som vi respekterar har dem. Även det finns det gott om artiklar om, sök i scholar på "opinion leadership" eller "group influences" och lägg kanske till marketing/consumer research/consumer behavior(alt. behaviour) för att begränsa lite, så hittar du säkert en del.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback