Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-03-19, 17:35
  #1
Medlem
Hej Allihopa,

Jag är ny på forumet och vill börja med att önska god hälsa till alla här.

Jag har en tid funderat på en sak.
Min dotters Opel Agila med en trecylindrig liten fjuttmotor på 1000 cc (54hk) sjunger på sista versen. Jag vill byta till en fyrcylindrig motor 1200 cc (74hk) från samma år och modellfamilj.

Får jag göra det först och främst?

Efter att jag bytt motor: Vad innebär det, vad måste jag göra för att få den laglig och vad kan det kosta?

Jag hoppas att någon har gjort något liknande tidigare och vill dela med sig av sina erfarenheter.

Tackar som ödmjukast på förhand!
Citera
2012-03-19, 18:24
  #2
Medlem
provocative77s avatar
Det är inget monster du kommer bygga.
Men att gå från 3 till 4 cylindrar KAN kräva mer än bara motorbyte.
Du behöver till att börja med en komplett motor eftersom du inte kommer kunna flytta över några delar. Sedan får du kolla så avgasrör o katalysator passar.
Bränsle o elektroniken kan vara olika. Med tur kan det funka med en inprogramering. Med otur får du byta allt från tank till motorn. Samma sak med elektroniken.
Så mitt svar är att rådfråga en Opelverkstad direkt. Här lär du bara få spekulationer.
Citera
2012-03-19, 18:31
  #3
Medlem
Har du kollat om du ens FÅR byta till en annan motor i Agilan som är helbilsgodkänd, du får knappt byta fälgdimension på en nyare bil.

Billigaste 1.2liters motor ligger på ca5000kr.
Funkar databoxen med 4 cylindrig motor, tror knappast de, 1500kr.
Då passar inte kabelhärvan heller troligtvis,
nästintill omöjligt att hitta en beg komplett, men räkna med ett par tusen där också.
Passar växellådan? inte helt troligt ca 3000kr.
Drivaxlarna passar kanske inte till "nya" växellådan heller. nån tusenlapp där för 2st.
Passar drivaxlarna i naven, inte heller säkert, då blir de mer pengar genast.
Går det att få på bromsarna på de nya naven tro, inte säkert de heller, mer pengar flyger iväg.

Bara lite exempel på vad du bör tänka på.

Sen om du själv inte kan göra allt detta, utan lämnar bort jobbet så får du nog räkna med en ansenlig summa pengar för arbetet.

Som du ser så tror jag inte på din idé, men de kan ju faktiskt vara så att nån tittar in här och svarar att dem gjort operationen utan problem för en inte alls stor summa pengar.

Edit: Provocative la in ett inlägg när jag skrev mitt.
Citera
2012-03-20, 09:52
  #4
Medlem
Hej på er,

Jag har inte hört med Opel än. Tänkte kolla först här på forumet om det är lagligt och vad man behöver göra/tänka på för att hålla sig på rätt sida om lagen när det gäller registreringsbesiktning mm. Självklart är det även intressant att få veta allt kring det mekaniska.

Jag vill byta motor dels för att det inte finns ett begagnat utbud av just den motorn. 1.2 l. motorn finns det fler av och i min mening skulle den fungera bättre i den här bilen då 1.0 l. motorn är på tok för klen.

Om det mekaniska nu går att lösa får jag byta motor och vad innebär det för insatser från min sida?

Tack för era svar hittills.
Citera
2012-03-20, 12:13
  #5
Medlem
Nu kanske jag missat men ser inte om du själv ska byta motor o.s.v. eller om du ska låta någon annan göra jobbet. Men även om du skulle göra allt själv är det väl knappast lönt att lägga ner detta arbete på en bil som är värd runt 10 000kr?

En begagnad motor på skroten verkar ungefär gå på 8000kr, sedan som provocative77/boaormen skrev så lär det dra iväg med andra delar.

Vad är det som är fel på motorn som sitter i bilen då? "sjunger på sista versen" säger ju inte direkt mycket.

Ska du inte göra arbetet själv så är det bara köra tills det rasar eller sälja bilen. Ska du göra arbetet själv så fixa motorn som sitter i beroende på vad som är fel. Börja köpa en motor o.s.v. är inte ekonomiskt försvarbart även om du gör allt själv på en sådan bil.

Men som sagt, skulle vara intressant och veta vad "sjunger på sista versen" innebär.

Lycka till.
Citera
2012-03-20, 12:43
  #6
Medlem
Ska det vara lagligt så måste du göra en reg besiktining och eftersom man inte får göra så mycket på kat bilar så kommer besiktningen att kräva ett intyg från opel att den nya motorn uppfyller kraven vad gäller avgasvärden,och att bilen uppfyller kraven för den ökade effekten bromsa tex.
Inte så där jättesvårt att få intyg från opel skulle jag tro om agilan finns med den motorn också,men du bör absolut höra dig för med opel innan du sätter igång.
Citera
2012-03-20, 13:09
  #7
Medlem
Jag ställde min fråga här för att jag ville ta reda på mer kring motorbyte inom produktfamiljen. Agilan kommer med de två motoralternativ jag tidigare nämnt. Jag ville ta reda på om jag kan byta till den motor med större effekt för att den med mindre är för vek.

Åkommor på rak arm:
Kamkedjan är totalt slapp och en överkuggning kan ske när som helst. Den läcker olja/oljesöl och blivit körd med för lite så jag vet inte om det ökande knackande "diesel-ljudet" beror på kedjan eller ram-lager, men det låter värre allt eftersom veckorna går.
Citera
2012-03-21, 13:11
  #8
Medlem
Asgarvads avatar
Byt i så fall till en likadan motor som sitter i nu. Att göra något annat lönar sig knappast.
Citera
2012-03-26, 13:45
  #9
Medlem
Skulle nog gjort det om det fanns någon att köpa. Och då till ett rimligt pris vill säga. Är det någon som vet vad en regbesiktning kostar nu för tiden?
Citera
2012-03-26, 14:56
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Agila
Skulle nog gjort det om det fanns någon att köpa. Och då till ett rimligt pris vill säga. Är det någon som vet vad en regbesiktning kostar nu för tiden?


Det är inte värt allt jobb, jag kan till 99% lova dig det.
Köper du en likadan motor som sitter i nu och är i princip komplett så tar det inte många timmar att byta. 7000kr för en som gått ca 10000mil.
En komplett fabriksny motor får du nog lägga på en nolla bakom.

Bilprovningen säger så här:
"Priserna för registreringsbesiktningen varierar beroende på till exempel typ av registrering, fordon, årsmodell eller ursprungsland.
Kontakta oss på telefon: 0771-600 800 så berättar vi mer."
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback