Citat:
Ursprungligen postat av MrKerif
Alla former av datoranvändande lämnar spår efter sig. Om du regelbundet skickar krypterade filer via hotmail så drar det naturligtvis uppmärksamheten till sig. Signalspaning mot dig blir en tämligen enkel uppgift.
Då är det bästa att köra low-tech. Exempelvis: Krypterat usb-minne klistras fast av en agent under ett visst bord på en restaurang, vid en viss tid. Senare hämtas usb-minnet av den andra agenten utan fysisk kontakt. VEM FAAAN kan spåra det?
Hur svårt kan det vara egentligen att skicka data från olika källor i dold form? För FRA, FSB osv så ser en hotmailanslutning bara ut som )SADASDF)AJdfijasd9fasdfj om man använder HTTPS. Därpå skickar man högupplösta bilder eller långa videoklipp till mamma på sin katt som innehåller krypterad data. Eller youtube.....
Alltså möjligheterna är oändliga! Oändliga!
Man kan fan mötas i minecraft, tibia, WoW och växla kodord med varandra. Tibia är ju SSL-krypterad, och jag tvivlar på att t ex ryska underrättelsetjänsten kan forcera SSL. I tibia kan man skicka post till varandra.
Eller varför inte lägga löv på ett visst sätt i tibia? Hur troligt är det att det kommer ryska agenter och infiltrerar tibia (som en lvl 12 knight) och skuggar en? Nu har jag fjantat till det med avsikt. Men möjligheterna är ju som sagt oändliga trots allt.
Särskilt om man är en amerikans spion som sänder via hotmail från ryssland. Inte kommer hotmail att ställa till problem. De skulle inte ens märka något. OSV OSV
En teori är att det är lättare att öva upp agenter i low-tech, och att det finns (av historiska skäl) väl utarbetade rutiner och kunskap för det.
En sannolikare teori är nog att man vill undvika digitala spår som kan tala om hur länge det hela har pågått. Spår som ackumuleras.