Citat:
Ursprungligen postat av bugulu
Listar här följande saker som hände under 2005:
MASSA TEXT .
Jävligt mycket intetsägande skit som han inte frågade om? Du kopierade ju bara Wikipedias händelser för det året? Hur opersonligt kan det bli?
Avgå.
Jag återkommer när jag har svar på dina frågeställningar.
EDIT: Nu har jag lite svar på dina frågor. Det är dock från ett högstadieperspektiv då jag var 15 år, 2005.
Vad drömde man om? Ligga med den snyggaste bruden på skolan, köpa stockar med snus, vinna allt man kunde inom hockeyn, SM-guld för Malmö FF, sommarlov, frihet, och det klassiska: Bli rik.
Hur var verkligheten? Ganska långt borta från det jag skrev ovan: Låg inte med den snyggaste bruden på skolan, köpte bara några stockar snus( xD ), Förlorade jävligt mycket inom hockeyn, Inget SM-guld för Malmö, och man blev inte rik heller.
Vad var den stora flugan? I högstadiet var det truckerkepsar och nudie/Lee/acnejeans. JL började gå ur tiden men WESC-tröjorna var fortfarande okej. Det var nog för att alla invandrare började använda JL som det avtog. Och musiken som var på tapeten om jag inte missminner mig var nog det mesta på MTV, tyvärr. 2006 kom ju EMO-scenen igång på allvar, men inte 2005, då var det fortfarande allt möjligt skit från MTV som spelades överallt. Det var även tiden där "alla" började ha musik i mobilen och MP3-hörlurarna fanns i varje persons öron.
Vad var töntigt? Eftersom det var högstadietiden för mig så var det väl alla som inte festade, s.k "Hemmasittare". Dem stod inte högt i kurs.
Hur levde människor? Inte så mycket skillnad från idag, det är bara lite modernare teknik idag så som: Köksgrejor, plattare TV, sopsortering osv.
Hur roade man sig? Fest. Alkoholen skulle flöda, träffa folk var viktigt. Man fick känningar genom Bilddagboken och Lunarstorm.
Vad skrattade man åt? Svårt att säga generellt.
Hur såg man på framtiden och det förflutna? Allting var ett virrvarr på högstadiet, man flängde runt tills man gick i 9:an och började förstå allvaret och att det fanns en värld utanför skolan och den vänkretsen.
Hur socialiserade man? Genom träffar av ovan nämnda Bilddagboken och Lunarstorm. Annars träffades man på festivaler, fester, grillningar osv. Kommer ihåg att man träffade folk överallt, hela tiden.
Hur betedde sig människor? Svårt att säga generellt det också. Men mer avslappnat jämfört med idag. Det fanns inte lika många "måsten" och bloggare/bloggerskor som sa vad som gällde och vad som var inne. Nu när man tänker på det så hade nog folk mer personlighet då, än vad samma personer har idag. Låter skumt kanske, men så är det faktiskt enligt mig.