Citat:
Ursprungligen postat av cuughar
Satt och funderade på en grej. Om vi säger att solen bara helt plötsligt skulle slockna, hur lång tid tar det innan temperaturen blir så kall att mänskligheten dör ut? Skulle det kanske vara möjligt att överleva utan sol och hålla värmen genom att använda olika sorters bränslen? Eller skulle det helt enkelt bli för kallt för något liv att existera? Jag vet att när solen slocknar så kommer den inte bara att "slockna" utan den kommer svälla och bränna upp de inre planeterna inklusive jorden, men om vi helt bortser från detta och istället bara tänker oss att solen bara skulle slockna på säg midsommarafton, hur länge tar det innan det blir för kallt att överleva? Min egen teori är att det skulle ta 1-2 månader för allt växtliv att dö ut, och 4-6 månader innan temperaturen börjar nå kritiska nivåer för djur och människor.
Kan ju tillägga för alla att solen inte kommer att "slockna" och temperaturen skulle sjunka.
utan det som händer (om 5-7 miljarder år) är att solen kommer att ha gjort slut på allt sitt väte. Det som händer i solens sista stund är att allt helium kommer att "antändas" och solen kommer att växa och bli en stor röd gigant, 10 gg så stor som den är nu.
Så kommer att bli väldigt varmt istället för att bli kallt. Till slut så kommer solen att "sluka" oss och vi kommer bokstavligen att vara i solen.
När det här händer så dör allt liv på jorden ut.
Här kan ni själva se hur det kommer gå till, händelsen visas vid 7min
http://www.youtube.com/watch?v=RZrxD4WeZoo