Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2012-03-15, 11:46
  #1
Medlem
Har med vänner suttit och diskuterat vilka allsvenska fotbollsspelare under 2000-talet som begått brott av något slag. Vi talar om allt från våldtäkt och hustrumisshandel till skattefiffel. För att göra något roligt av detta tänkte vi att man måste kunna sätta ihop en "Drömelva" med enbart sådana spelare!
Behöver dock hjälp med att fylla på! Finns en liknande tråd här, och Mod får gärna flytta tråden till Kändisskvaller om de finner det mer lämpligt...

Joseph Elanga (back)
Peter Ijeh (anfallare)
Alexander Gerndt (anfallare)
Yannick Bapupa (mittfältare)
Dulee Johnson (mittfältare)
Stefan Selakovic (anfallare/mittfältare)

Är framför allt brist på backar och målvakt...
Citera
2012-03-15, 11:50
  #2
Medlem
120311s avatar
Som målvakt kan du ju Magnus Hedman, han är väl fälld för dopingbrott? fast han spelar ju iof inte längre.
Citera
2012-03-15, 11:51
  #3
Medlem
JohnnyGenzales avatar
Zlatan kan väl vara med. Han har väl snott cyklar och grejer som ung enligt han själv?
Citera
2012-03-15, 12:07
  #4
Medlem
DonDrapers avatar
Vilka brott har Selakovic begått?
Citera
2012-03-15, 12:10
  #5
Medlem
FabioAugustos avatar
Damir Spahic (anfallare, http://www.barometern.se/sporten/dam...handel(652).gm - och japp, Jonas Fröler är släkt med Samuel och det var helt sinnessjukt att Spahic blev fälld för detta) och Daniel Mobaeck (allround, http://tinyurl.com/7h3kndv).
__________________
Senast redigerad av FabioAugusto 2012-03-15 kl. 12:12.
Citera
2012-03-15, 12:32
  #6
Medlem
O-Kay-Las avatar
Borde kanske kallas Mardrömselvan?

Ont kommer inte på någon, allsvenskan är för jävla tråkig och ointressant. Vore mer intressant med utländska spelare från de "riktiga" ligorna.
Citera
2012-03-15, 12:32
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DonDraper
Vilka brott har Selakovic begått?

My bad, han friades visst till slut. Var åtalad för följande brott: Grovt penninghäleri, medhjälp till grovt försvårande av skattekontroll och skyddande av brottsling.
Citera
2012-03-15, 12:34
  #8
Medlem
nomadics avatar
Skicka in han Ibrakovic eller vad han hette, pekings så kallade supertalang som istället för proffslivet fick smaka på fängelselivet. Vad hette han hammarbytalangen som dömdes(?) för det där värdetransportsrånet?
Citera
2012-03-15, 13:00
  #9
Moderator
easy_dans avatar
Patrik Manzila, vänstermittfältare (se ovan)
Patrik Gerrbrandt, back
Citera
2012-03-15, 13:01
  #10
Medlem
DonDrapers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Anders.
My bad, han friades visst till slut. Var åtalad för följande brott: Grovt penninghäleri, medhjälp till grovt försvårande av skattekontroll och skyddande av brottsling.

Åtalad ja, det kan ju vem som helst råka bli
Citera
2012-03-15, 15:01
  #11
Medlem
showtimes avatar
Hedman
Gerrbrandt - Ibrakovic - Mobaeck - Elanga
Bapupa - Dulle - Manzilla
Gerndt - Ijeh

Behövs en mittfältare och ev en målis till.
Citera
2012-03-15, 16:41
  #12
Medlem
Fula Gubbens avatar
Dan Corneliusson bör ta en plats i startelvan.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback