1. (nummer 5 på bild)
http://i44.tinypic.com/qp18k9.jpg
Vätskan i manometern är kvicksilver. Kvicksilvrets densitet är 13,55*10^3 kg/kubikmeter.
Vilket gastryck råder i behållaren om atmosfärstrycket är 100 kPa?
2. En varmluftsballong i form av en tärning används i reklamsyfte. Tärningens sida är 9,0 m. Under ballongen hänger man på en korg med utrustning som väger 80 kg. Dessutom låter ansvarige seglaren bäste vännen följa med. Tillsammans väger de två 130 kg. Genom uppvärmning har man gett luften i ballongen densiteten 0,95 kg/kubikmeter. Omgivande luftens densitet ges av 1,29 kg/kubikmeter. Kommer ballongen att lyfta? Motivera ditt svar.
3. Ett bildäck pumpades till ett tryck av 240 kPa tidigt på morgonen när temperaturen var 15°C. Efter en timmas färd på varm asfalt har däckets temperatur ökat till 70°C. Beräkna lufttrycket i däcket.
4. Bottenytan av ett kärl har arean 40 kvadratcentimeter. Man häller i vatten i kärlet till dess att vattenytan står 15 cm ovanför kärlets botten. Hur stor är vattnets tryckkraft mot bottenytan?
Skulle vara oerhört tacksam om någon kunde visa hur man räknar ut dessa uppgifter

Har inget facit.