Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2012-03-09, 19:39
  #13
Medlem
MrWins avatar
Hitler dog för 67 år sedan. Man bör ta hänsyn till att på den tiden var inte sex utanför äktenskapet lika vanligt som nu.
Citera
2012-03-09, 20:43
  #14
Medlem
Landsknechts avatar
Det finns inte några konkreta bevis i ämnet, så man kan nog endast gissa hur det förhöll sig. Jag tror inte att han var oskuld i.a.f., eftersom han trots allt hade en del flickvänner.

Citat:
Ursprungligen postat av SiSenior
En del påstår ju att han hade en son.
http://www.nationell.nu/2012/02/19/a...r-fortfarande/
https://www.flashback.org/t1800512

Det har visat sig att den mannen inte var Adolf Hitlers son.
Citera
2012-03-09, 22:00
  #15
Medlem
SiSeniors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Landsknecht
Det har visat sig att den mannen inte var Adolf Hitlers son.

Har du någon länk jag kan läsa om det?
Citera
2012-03-09, 22:09
  #16
Medlem
Landsknechts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SiSenior
Har du någon länk jag kan läsa om det?

Det nämndes i tråden som du länkade till av Rektangel med källhänvisning: https://www.flashback.org/sp35775698

Citat:
Ursprungligen postat av Rektangel
Mitt svar i denna fråga i en annan tråd.

Hitlers "okände" "son"

Jean-Marie Loret (1918–1985) visste att hans far hade varit en tysk soldat. Då det funnits gott om sådana i den ockuperade delen av Frankrike vid den aktuella tiden var det inte mycket att gå på. Men 1948 gav hans mor Charlotte Lobjoie närmare besked: Adolf Hitler hette fadern.

Nyheten blev känd på 1970-talet och gick en vända eller två i medierna. Det fanns inte mycket att bekräfta eller vederlägga; den stod och föll med det som Loret sade att hans mor sagt. De flesta historiker höll sig skeptiska. Facit erhölls 2008 då den belgiske journalisten Jean-Paul Mulders visade att Lorets DNA inte stämde med nu levande släktingar till Hitler. Rubriken i GP att Hitler hade en tills nu okänd son är alltså dubbelt felaktig: Att Loret var Hitlers son har ännu inte visats, och det är definitivt ingen nyhet.

http://faktoider.blogspot.com/

Man måste söka på sidan för att hitta källan, men här är den i.a.f.: http://www.hln.be/hln/nl/961/Wetensc...nse-zoon.dhtml
__________________
Senast redigerad av Landsknecht 2012-03-09 kl. 22:15.
Citera
2012-03-09, 22:20
  #17
Medlem
Skulle just nämna Geli Raubal, som H åtminstone var förälskad i, men det har andra redan gjort i andra trådar.

En som tydligen grävt ordentligt i saken: https://www.flashback.org/sp32867093

Se även:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sexuality_of_Adolf_Hitler
http://en.wikipedia.org/wiki/Geli_Raubal
__________________
Senast redigerad av GaussBonnet 2012-03-09 kl. 22:24.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback