2012-03-02, 11:40
  #1
Medlem
http://nyheter24.se/nyheter/inrikes/article663196.ece

"Tror du att det är någon inom partiet som har god insyn?

– Ja, det borde det vara. Men det är svårt att veta samtidigt som det är det som är intressant.

"

Vem tror ni är ute efter Mackan ? Är Weichel lika många andra sdu:are 100% hardcore nationalister (snyggt att gå runt med blågula pikeer) o lipar för att nationalismen kom längre ner i partiprogramtexten. Kan det vara en sådan vinkel på det hela (lex Kasselstrand).
__________________
Senast redigerad av svennekebab 2012-03-02 kl. 11:46.
Citera
2012-03-02, 12:29
  #2
Medlem
Är det någon i de fyras gäng så lär han vara rökt va?
Citera
2012-03-02, 12:45
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av svennekebab
Är det någon i de fyras gäng så lär han vara rökt va?
Men är inte en sådan här sak väldigt skadlig för partiet? Skulle de anse det "vara värt" att utsätta partiet för detta, för att bli av med Wiechel? Om nu de fyras gäng i princip har kontroll över valberedningen, så skulle de väl bara kunna knuffa ned MW lite på listan till nästa val? Varför göra en sådan här stor grej?

Jag vet inte, har inte så bra koll på hur SD funkar, men verkar lite drastiskt av "de fyra" att göra så här. Då måste de verkligen vara desperata att bli av med Wiechel på stubben, och varför skulle de vara det? Kan ju finnas någon anledning såklart... Men skulle tippa på en konflikt med någon/några andra...
Citera
2012-03-02, 12:52
  #4
Bannlyst
Användaren Blicero förklarar bra hur det ligger till kring kulturen att anonymt (eller med namn) hänga ut, smutskasta eller förtala partikamrater man ogillar i massmedia.
Citat:
Att lösa bråk genom att man läcker till media är en beprövad konfliktlösningsmetod inom partiet. Samma mönster går igen när man ser vilka som får lämna partiet för 'rasistiska uttalanden' och 'ekonomiska oegentligheter', de exakta detaljerna är sekundära, det som spelar någon roll är hur mycket inne i värmen partimedlemmen är. Så om han har hamnat i bråk med Söder & Co (eller Kent) har förmodligen Avpixlat allt ganska snabbt(jfr. deras inställning till Petzäll), om ej kommer avpixlat istället skriva om ondskefulla anklagelser från vänstermedia. Att de inte ännu skrivit om det antyder att han bråkat med någon perifer figur inom partiet snarare än dess innersta krets.

Det är långt ifrån första gången som vi ser den här typ av beteende hos SD, tråkigt nog.
__________________
Senast redigerad av Straybullet 2012-03-02 kl. 12:54.
Citera
2012-03-02, 13:38
  #5
Medlem
Carlos88s avatar
Jättekonstigt. Hoppas verkligen inte han lämnar partiet. Kryssade faktiskt honom i riksdagsvalet.
Citera
2012-03-02, 14:14
  #6
Medlem
Bengrots avatar
Man säger sig ha tillgång till kontoutdrag. Är det någon som har sett det? Händelsen är ju inte ens polisanmäld, det är ju bara ett påstående i media.

Jag tycker att det luktar Expo om det här.
Citera
2012-03-02, 14:45
  #7
Medlem
Hans egen syn på saken.

http://markuswiechel.wordpress.com/2...-forskingring/
Citera
2012-03-03, 16:41
  #8
Medlem
Han har gjort bort sig precis som en del andra företrädare i SD. OM polisen börjar nysta så finns samma tendenser i fler distrikt.
Citera
2012-03-14, 00:58
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Norrköpings tidningar
Förskingring, bokföringsbrott och urkundsförfalskning. Anklagelserna i polisanmälan mot Markus Wiechel är tunga och nu kommer fler uppgifter om maktmissbruk och odemokratiskt agerande.

Norrköpings tidningar, 6 Mars: http://i39.tinypic.com/34jd5za.jpg
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in