Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2012-03-01, 20:52
  #13
Medlem
Jafan89s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av T_Sand
Så högerregeln gäller när man backar ut från sin parkeringsplats? Låter ju helt åt fanders...

9/10 gånger backar jag in. I övrigt så lämnar alltid jag backande bilar företräde. Dom har sämre koll på vad som händer. Samt att dom lämnar en ledig plats till mig. Winwin!

Det har jag aldrig hört talas om ens, man har väjningsplikt när man ska backa, eller helt enkelt köra ut från sin parkeringsficka, men sammtidigt ska man observera om tillexempel någon har stannat en bit bort och som väntar på ens plats, då ska man köra ut, sålänge det kan ske säkert.
Citera
2012-03-01, 21:29
  #14
Medlem
provocative77s avatar
Den andra bilen körde in i dig säger du. DET kan göra att han blir vållande. Men jag skulle inte satsa hela lönen på det.
Gör en gemensam skadeanmälan o låt era FB avgöra ansvaret. Då du backade så råder jag dig att räkna på om du ska betala kontant eller förstöra din bonus. Ytterst sällan att den som backar kan gå fri från ansvar.
Ett annat scenario är att de gör en 50-50bedömning. Inte så ovanligt som man kan tro. Då får ni dela på skadan. Enl din beskrivning så körde han vårdslöst på en plats där man ska ha ett försiktigt körsett.
Kan bara önska dig, lycka till.
Citera
2012-03-02, 14:49
  #15
Medlem
algustorps avatar
Jag hade nog, om jag var i dina skor, ljugit lite lite grann för att vara mer säker på att inte bli skyldig i detta fall.
Du säger ju att han körde fortare än han borde och att han körde in i dig, så klart det är hans fel.

Säg då i skadeanmälan eller till polisen eller hur ni nu går tillväga att du kollade ordentligt omkring dig, fanns inga faror för dig att backa ut, långsamt och fint. Plötsligt kommer en blådåre i full karriär i din riktning, du bromsar då du anser att den andra föraren håller farligt hög fart. När den andra bilen körde in i dig, var du redan HELT stillastånde. Således måste det ju vara hans fel även i lagens ögon, han körde ju dessutom på dig bakifrån(eller?), och då är det alltid den bakomliggandes fel.

Även om du skulle ställa dig på bromsen helt utan anledning på motorvägen och någon kör in i dig bakifrån på grund av detta, så är det inte ditt fel
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback