Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2015-09-12, 18:40
  #193
Moderator
Ruskigbusss avatar
Trådar sammanslagna och en bättre rubrik.
/Mod
Citera
2015-09-12, 18:46
  #194
Medlem
lirareflashbacks avatar
Finns ju en gammal sang "niggers, niggers, they call themselves niggers".
Bara en blatte kan kalla en blatte for "neger" utan att det blir ett ramaskri.
Däremot ar det helt PK att kalla en svensk for "viting" eller "svenne".
I grund o botten handlar det om medias mangariga fjaskande med invandrare som lett till att man ar rasist om man sa ens bestaller en negerboll.
Citera
2015-09-12, 19:02
  #195
Medlem
Ostfralla2000s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FullPatte
Så, om man sa "neger" för länge sedan så är det ok alltså? Då skulle jag vilja ändra ordet "nazist" som jag tycker är kränkande, till "verklighetstillvänd". Annars kränker du mig.

Det fetade: I det aktuella sammanhanget så är det okej att säga med tanke på att vi har yttrandefrihet, olämpligt kanske, men ändå okej. Hade Kent Ekerot eller vilken annan politiker som helst sagt det så hade det också vart okej, men extremt olämpligt, både för att folket inte vill höra det och att SD som parti inte vill att medlemmarna ska säga det.

Låter som om att du är 5 år gammal: " skulle jag vilja ändra......"
Citera
2017-12-14, 22:19
  #196
Avstängd
Som alltid så beror det på vem och hur man säger det.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback