Citat:
Ursprungligen postat av DiskuteraHederligt
Ah men herregud...!!
Jag har inte gjort någon invädning, utan besvarat din fråga: "Vad är skillnaden?", sa du om du minns. Skillnaden ÄR alltså att man inte kan låna ut guldmynt om man inte har några, men det kan man med krediter, samt att det inte finns oändligt med guld, men det finns det med krediter.
Frågan gällde tillståndet när Gromph går ut från bankerna. I båda fallen har han en fordran på bankerna och bankerna har en fordran på honom. Ingen skillnad mao. Exemplet illustrerar att man får samma resultat vare sig man ger kredit direkt eller går omvägen via att hiva kontanter över disken.
Citat:
Ursprungligen postat av DiskuteraHederligt
Om DimDims bank och Carlitos bank t ex har 10 guldmynt var i startkapital när de börjar, så kan DimDims bank låna ut 10 guldmynt medan Carlitos bank kan låna ut hur mycket som helst.
Det kan väl ses som en teoretisk invändning. Dock inte praktiskt iom att:
*) Man exponerer sig inte så mycket mot en kund. Har inte jag skrivit det tidigare här att bolag som Blutstep, collector, hoist mfl har begränsningar på finansieringsbeloppen för att hålla ned impact mot enstaka finansiärer. Dimdim kommer således inte att acceptera utlåning som tär på kassan alltför mycket. Dimdim behöver en kassa för att möta eventuella kontantuttag.
*) Om dimdim vill låna ut mer guldmynt/kontanter än dimdim förfogar över så kan dimdim knalla över till Carlitos bank och låna dessa. (Och sedan lämna tillbaka). Så dimdim kan låna ut mer om nu dimdim skulle vilja det. Dock kommer dimdim inte att vilja det enligt ovan.
*) Carlito ger inte hur mycket kredit som helst. Samma bivillkor gäller för Carlito som dimdim. Båda kan utsättas för begäran om kontantuttag.
I Sverige har vi inga kassakrav. Dock har MFI ca 8-9 mdr SEK kontanter i sina kassor. Det är på väg ned i takt med att kontanter används mindre.
Citat:
Ursprungligen postat av DiskuteraHederligt
Du påpekar att om alla som lånat guldmynten i DimDims bank sätter in dem i banken igen mot ett kvitto så kan banken faktiskt låna ut dem till andra också, och det är ju i praktiken sant, men i så fall har de redan frångått principen att bara låna ut guldmynt som faktiskt är deras. Kundernas insatta pengar är ju faktiskt inte bankens, på samma sätt som startkapitalet.
Nej, inte mot ett kvitto. Förstår inte var du fått det ifrån. När jag går ut ur banken har jag en fordran på beloppet.
Om vi backar tillbaka till 60-talet när folk faktiskt satte in kontanter och tog ut, så var det INTE så att folk kollade serienumren på de sedlar de "satte in" på banken och sedan krävde att få samma sedlar tillbaka. Om du på allvar tror det får du leta upp någon gamling som kan berätta hur det var.
Om det gällde ett bankfack så kan du förvänta dig det, men nu handlade det här inte om något bankfack utan om inlåning i bank. Det är nästan som man kan tro att du inte förstår skillnaden.
Citat:
Ursprungligen postat av DiskuteraHederligt
Om jag har ett guldmynt i DimDims bank finner jag mig t ex inte i att det används till att betala en kreditförlust någon annanstans,
Jag antar att du aldrig anlitat en bank då. För kravet att banken skall reservera de sedlar du lånar in åt just dig har ingen bank gått med på. Då skulle man tidigare ha hänvisat till bankfack.
Du har en fordran på ett belopp.
Fö tas kreditförluster från bankens eget kapital.
Citat:
Ursprungligen postat av DiskuteraHederligt
Och det VAR du som i ett senare inlägg sa: "Ja, du kan se guldmynten som kontanter" (Reg: Apr 2009 Inlägg: 4 014) men det har du väl också glömt.
Inte alls. I exemplet fanns två typer av betalmedel. Guldmynt som kontanta betalmedel och fordringar på bankinstitut för de som inte vill hantera kontanter.
Jag använde guldmynt för att slippa konstiga invändningar om centralbanker och övriga förvirrade kommentarer. Exemplet handlade ju inte om det.
Dock fick jag en fråga om varför det var guldmynt. Och det behöver inte vara guldmynt. För det som exemplet illustrerar går det lika bra med sedlar. Därav mitt svar. Det går att göra om exemplet och byta ut guldmynt mot kontanter. Det illustrerar också att det blir samma fordringar oavsett hur det går till när de skapas.
Citat:
Ursprungligen postat av DiskuteraHederligt
Jag kan HÄVDA att min fordran finns, men det hindrar inte att jag fryser. Kläderna däremot, de finns på riktigt, och hindrar att du fryser. Men om jag skulle ha gjort som banken, då hade jag inte lånat ut de riktiga kläderna, utan bara en lapp som det stod "kläder" på, och då hade du frusit. Men om jag liksom bankerna inte hade haft täckning för lappen, dvs att jag faktiskt inte hade några kläder men beviljade dig lånet ändå, då hade vi frusit båda två.
Klart att du fryser. Det är kallt och du har inga kläder. Men vare sig du har deponerat dina kläder i ett bankfack eller om du har en fordran på motsvarande kläder kommer du att kräva ut dessa omgående.
Om man observerar din terminologi och formuleringar så verkar det som du inte förstår dig på fordringar. Du beskriver en fordran som "inte riktig". Utan att klargöra var riktig och inte riktig betyder för dig.
Citat:
Ursprungligen postat av DiskuteraHederligt
Försök nu att fatta vad jag menar innan du svarar. Det är så tröttsamt att bara hålla på att reda ut onödiga missförstånd.
Om du skriver vad du menar så minskar du risken. Jag tenderar att fästa avseende på vad folk faktiskt skriver. Spekulationer om vad folk eventuellt menar ser jag som tidsslöseri.
Du skulle troligen kunna nöja dig med att skriva två meningar:
* Jag ogillar fordringar
* Jag gillar kontanter
Och så är det färdigt med det.