Citat:
Ursprungligen postat av bellaslang
TS

det är ju inte direkt några grova "brott" du sysslar med

men jag förstår vad du menar, nää, jag bryr mig inte heller.
Nej det är ju sant, det är ju rätt så oskyldiga grejer egentligen, men OM man skulle åka dit så kan det ju bli rätt saftiga böter, och det är det jag stör mig på och samtidigt har slutat bry mig om då det är så fittigt att sätta dit hederliga medborgare för såna skitsaker.
Men jag gör ju inte vad som helst på nätet, (exempelvis det du skrev som jag citerar nedan) det finns ju gränser liksom.
Citat:
Men bara för att, vill du vara lite wild n crazy kan du ju ta med din dator till närmaste bibliotek, runka till barnporr samtidigt som du säljer knark på tradera och stulna saker på blocket. DO IT!!
EDIT: Hur ställer ni er till lagförslag såsom SOPA och PIPA då? Bryr ni er alls, försöker ni "kämpa emot" och informera andra eller hur gör ni?
Själv orkar jag inte bry mig, det är för mycket att läsa (tror inte ens de som röstar om saken i politiken orkar läsa haha) och varför i h-e ska jag läsa deras löjliga paragrafer när jag ändå inte kan göra något åt det? Uppenbarligen spelar det INGEN roll vad folket tycker om saker och ting, det är alltid en liiiiiiten grupp idioter högt där uppe som röstar "Jaaaa!!" för dessa obskyra lagar. Nä alltså, orka bry sig. De får köra sitt race även om inte jag, enligt deras lagar, får köra mitt race. Men kommer de och ska jävlas för mycket med mig så får de nog räkna med att jag kan dra igång ett blodigt korståg mot asen.
Ibland fantiserar jag om att de kommer och ska sno datorn och all min illegala musik, då får jag slipa svärdet och gå loss mot först polisen, (det är ju naturligtvis dessa som kommer först, sen kanske militären också när karusellen dragit igång) sedan leta upp alla taskiga typer inom politiken och driva djävulen ur dem med svärdet.
Det är förstås bara fantasier men jag vet inte, det kanske blir något sånt i framtiden. Antagligen hinner jag inte åstadkomma något stort innan någon skicklig krypskytt sätter en .50 i skallen på mig, men man vet ju aldrig.