Citat:
Ursprungligen postat av HEDP502
OK. Vi gör det enkelt:
Kärnvapen kirrar inte biffen. I så fall hade homo sapiens som art varit utraderad i höjd med Kubakrisen, ungefär.
Det handlar om proportioner; de flesta konflikter utmynnar inte i fullskaligt krig. Ryssland vill kunna flexa sina militära muskler även i en mindre konflikt utan att riskera en atomvinter.
Om grannens hund bajsar på din garageuppfart, så placerar du knappast ett par lådor trotyl i hans öppna spis för att utrota dennes familj, eller hur?
Och Ryssland vill bli vad Sovjet en gång var. En av två supermakter. Någon man inte kan ignorera, vilket landets ledning på allvar tänker börja påminna om med vapenskrammel.
Problemet för oss som bor i närheten är, att Ryssland a) inte är ett demokratiskt land, och att man b) har en högst irrationell person med stort självhävdelsebehov vid rodret och att man c) av gammal och ohejdad vana gärna ser att mindre grannstater agerar i linje med den ryska agendan, or else...
Ryssland har fått en granne som rustar upp något enormt, Kina.
Kina och Ryssland har alltid hotat varann och Moskva gillar inte Kinas uppsegling.
Sen är Ryssland minst lika demokratiskt som Sverige, dvs inte speciellt demokratiskt. Du har inte en aning om vilka Putins "demokratiska" motståndare är. Det är inga helgon utan kriminella oligarker eller "ryska maffian" som vi säger här.
Självklart blandar sig Ryssland in i den regionala politiken, vad förväntar du dig? Gör inte EU det? eller USA? eller Kina?
Ryssland är en stormakt och en deras roll kommer att växa i framtiden pga av det geografiska läget och Världens största energi reserv.
Förstår inte hur folk kan förundras över detta, tänk er själva att vara granne med Kina, deras upprustning om något är ju skrämmande, och de går om USA inom tre år som Världens största ekonomi. De gick nyligen om USA som Världens största industri nation.