Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-03-04, 10:00
  #121
Medlem
Herr Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Assa2010
NATO kan dra åt helvete, de skiter väl i Norden.
Norge och Danmark är med i NATO och Sverige har länge setts som en inofficiell medlem...
__________________
Senast redigerad av Herr Lindholm 2012-03-04 kl. 10:02.
Citera
2012-03-09, 17:09
  #122
Medlem
Medvedev höll för ett tag sedan ett tal angående USAs missilförsvar och Rysslands svar på det.

Är rätt intressant i sammanhanget.

http://www.youtube.com/watch?v=XzfP65V50Ck
Citera
2012-03-25, 00:50
  #123
Medlem
REALINs avatar
http://www.folkochforsvar.se/index.p...framtiden.html

Alla intresserade borde kolla på den där.
Citera
2012-03-25, 03:10
  #124
Medlem
AK-74s avatar
Aha, ser ut som att vi kommer att få bra Bondfilmer framöver, alltså. Förhoppningsvis inget skit om att han är bisexuell också (DÅ har man fan haft sönder min barndom totalt)

Så jävla bra.
Citera
2012-03-25, 20:29
  #125
Medlem
gavlips avatar
Flygplan och missiler och luftvärn är de nog bra på. Kan vara bra att ha om man räknar med att bli anfallen av despotiska pseudodemokrati ivrare.
Citera
2012-03-25, 22:29
  #126
Moderator
Eerieyes avatar
Jag tror det handlar om att vinna eget presidentval. Många ryssar ser med sorg på hur "Moder Ryssland" betraktas som en andra eller tredje rangens makt. Då kan man vinna presidentval på att "återupprätta fosterlandets anseende".

Men vi får se vad det blir av det där. Det handlar ju inte bara om att ösa in pengar i den ryska försvarsmakten. Förband ska ju bemannas, soldaterna ska utbildas rätt, allt ska kunna ledas och styras och allt ska fungera tillsammans i ett väloljat maskineri.

Detta är inte gjort i en handvändning, och det handlar om mycket mer än ökade materielanslag. Det är ju inte ens säkert att ryssarna har de pengar som behövs, andra sektorer i samhället lär konkurrera. Och skulle priserna på gas och olja gå ned - ja då finns inga pengar överhuvudtaget.
Citera
2012-03-25, 23:12
  #127
Medlem
Hur stor skillnad är det egentligen på USAs armé respektive Rysslands? Följdfråga; Vad hade hänt om NATO bestämt sig för att invadera Ryssland? (av någon anledning). Någon som kan ge en kortfattad förklaring?

Vore väldigt tacksam!
Citera
2012-03-26, 00:49
  #128
Medlem
nyllet000s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Noizy
Hur stor skillnad är det egentligen på USAs armé respektive Rysslands? Följdfråga; Vad hade hänt om NATO bestämt sig för att invadera Ryssland? (av någon anledning). Någon som kan ge en kortfattad förklaring?

Vore väldigt tacksam!

Nato skulle vinna kriget, men skulle aldrig kunna kontrollera landet och dess folk. USA skulle i ett konventionellt krig ensamt.

Det är i dagsläget väldigt stor skillnad mellan de 2 makterna, medans USA ligger i framkant med deras teknologi på flera områden och är tvugna att forska fram nytt. Så kan Ryssland gå på vad andra redan upptäckt och därför är de påväg ikapp.
Citera
2012-03-26, 00:56
  #129
Moderator
Eerieyes avatar
Skillnaden är nog 10 ggr till USAs fördel. Men det är ju vanskligt att jämföra militär styrka så rakt av. Man vet ju sällan hur ett krig kommer att sluta - även det mest oväntade kan ju hända. Och i händelse av ett krig mellan Ryssland och NATO så har ju Ryssland geografin till sin fördel

Jag har mycket svårt att tro att NATO på något sätt skulle vilja ens fundera över att anfalla in i Ryssland. Varför? Ja, vinner NATO så får ju NATO-länderna hela ansvaret för befolkningens säkerhet och välbefinnande. Det skulle bli dyrt det, så kört i botten som Ryssland är.

Det där är bara rysk inrikespolitik, ingen är intresserad av att angripa Ryssland. Och det handlar inte om militär avskräckning.
Citera
2012-03-26, 02:42
  #130
Medlem
T-80Us avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Noizy
Hur stor skillnad är det egentligen på USAs armé respektive Rysslands? Följdfråga; Vad hade hänt om NATO bestämt sig för att invadera Ryssland? (av någon anledning). Någon som kan ge en kortfattad förklaring?

Vore väldigt tacksam!

Om man ser till olikheterna först, eller snarare, de delar där Ryssland ligger väldigt långt efter USA, så är det, som jag kan se:
  • Marint, den ryska flottan är väldigt nedrustad i jämförelse med 1990. Här ligger de långt efter.
  • Sambandsmässigt. D.v.s. förmågan att leda och fördela större operationer (d.v.s. regements/brigad/division/arme-storlek). I t.ex. Georgienkriget fick ryska befäl förlita sig på sina privata mobiltelefoner för sambandet. Här ligger de också långt långt efter.
  • Deras förmåga att nyttja "close air support", eller taktiskt flygunderstöd, och attackhelikoptrar torde vara sämre än amerikanernas. Dels för att sambandet är dåligt och dels för att det ryska flygvapnet varit rätt inneffektiva de senaste 10-20 åren, bombat fel mål, inte klarat av att operera då det legat dimbankar o.s.v.

På det stora hela kan man sammanfatta det, grovt förenklat, som att USA har bättre koll på att genomföra operationer, mindre korruption, och bättre lednings och sambandsutrustning.

Rent generellt är nog en rysk motoriserad infanterienhet eller pansarenhet, av god standard inte mindre effektiv än en västenhet av motsvarande sort. Problemet är att det, fram tills nu varit helt skilda sätt att operera, både taktiskt och strategiskt, och därför är det vanskligt att ge allt för bestämda åsikter för eller emot Ivan och hans trupper. Ryssarna har också dragits med fullständigt inkompetenta högre chefer, kvarlevor från sovjettiden bl.a. på många högre poster, vilket visat sig flera ggr i t.ex. tjetjenienkonflikten. Politisk pålitlighet= inte nödvändigtvis militäroperativt skicklig...

NATO eller USA skulle med största sannolikhet vinna ett krig mot Ryssland, men, ryssarna har en del grejor att bita ifrån med, exempelvis, ett mycket kompetent luftvärnsskydd, både på taktisk och strategisk nivå, d.v.s. både för bruk vid fronten generellt eller av motoriserade förband (se t.ex. Tunguska) och för bruk för att skydda infrastruktur eller genomföra "area deniability" (se t.ex. S-300 systemet och det nya S-400 systemet). Det här skulle med allra största sannolikhet betyda att NATO eller amerikanska flygförluster skulle stiga väldigt markant. Kanske till och med bli allt för höga för att man skulle vilja fortsätta med större flygkampanjer. Dessutom har ryssarna ett relativt kompetent jaktflyg, vilket ytterligare skulle höja förlusterna i flyg och helikoptrar.

Traditionellt sett har rysk militär doktrin betytt ett kraftigt fokus på artilleriförmågor. D.v.s. fältartilleri, granatkastare och MLRS-batterier, såvitt jag vet kör de rätt hårt på den biten även idag. Om de får kompetent jaktflygskydd och LV-robotskydd kan dessa artillerienheter orsaka stor förödelse i fientliga angreppskolonner.

Nåja, "kortfattat" ville du ha... Det är svårt tycker jag, speciellt som det är så många olika faktorer att ta hänsyn till. Men, som sagt, i slutänden skulle USA eller NATO med största sannolikhet vinna. Ryssarna kan dock ställa till med en hel del skada först.
Citera
2012-03-28, 16:53
  #131
Medlem
Tack för svaren! Ni är bäst!
Citera
2012-05-04, 02:13
  #132
Medlem
HEDP502s avatar
Utan att måla fan på väggen... kriget kanske inte är kallt riktigt ännu, men det närmar sig fanimig frysgrader:

Russia warns on missile defence deal with Nato and US

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17937795
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback