Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2013-06-01, 22:55
  #169
Medlem
Jinglebear-Cherrys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mattelol
Träffsäker jävla text.

Skulle kunna skriva under på det mesta, tog studenten igår! Min klass var dock ganska trevlig, men när bakfyllan började infinna sig runt 5 på dagen försvann det lilla tagg jag lyckats uppehålla under dagen. Flaket var inte heller särskilt kul, en massa nästan helt nyktra människor som badar i öl, roligare kan man absolut ha det. När det sedan vid 11 var dags att bege sig ut till krogen var jag i något slags limbo, där jag inte orkade röra mig en meter. Kvällen slutade åtminstone relativt lyckat i form av en gås.

Undrar för övrigt om någon annan känner igen sig något otroligt i Grotescos sketch "Studentmottagning"? När hela feta släkten kommer på besök, och man egentligen bara känner några stycken bra, blir det lätt stelt. Jag tappade räkningen på hur många gånger man fick höra "Men Gud vad ni hade tur med vädret!", "Hur var flaket?", "Hur känns det att vara arbetslös (Ha. Ha. Ha.)", "Vad är planerna nu då?", etcetcetc.

Nej, studenten är rätt överhypat. Trots att jag är skoltrött som bara fan kommer jag sakna plugget, många polare som kommer att försvinna ur ens liv (trots att man såklart bestämt med alla att "Vi får fan fortsätta ses!" - det kommer vi fan inte göra.). Och nu ska man skaffa sig något pissjobb för att göra sig själv ett leverne. Med mediokra betyg sätter man sitt hopp till högskoleprovet, trots att man inte har någon aning om vilken utbildning som lockar. Fy fan, jag trodde aldrig att jag skulle känna såhär, men skolan är redan saknad. En dag fylld till bredden med alkohol och plastig glädje känns mest sorgligt.
Citera
2013-06-02, 00:25
  #170
Medlem
Studenten i förra årtusendet:

Försov mig. Ramla in i aulan, nått tråkigt tal av rektorn, fick betygen, ut på gården till släkten, sedan hem och käka lite för att göra päronen och mormor (saknar henne) glada.
Få lite presenter.
Sen iväg och LAN:a (mest QW tror jag var på agendan, om jag inte missminner mig).

Jättespännande.

Ja, jag fick usla betyg. Ja, jag har ett bra, kvalificerat jobb idag.
Nej - följ inte mitt exempel.

Självklart de obligatoriska "Vi måste hålla kontakten..!"-talen. Det hände inte.
Gick ju handels.. De flesta fick barn en minut efter studenten, köpte sig en villa och skuldsatte sig för livet. Tack och hej.

Svar på frågan; studenten är inte så värst skoj.
Citera
2013-06-02, 00:33
  #171
Medlem
Mattelols avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jinglebear-Cherry
Även detta en träffsäker text

Ja fyfan vad gött att någon känner igen sig, skriver under på allt du skrev. Kul att kvällen blev lyckad till slut då, på ett eller annat sätt. Nu är du dock färdigutbildad men sitter här på Flashback precis som förut, ingen skillnad förutom att CSN har slutat försörja dig.
Citera
2013-06-02, 03:02
  #172
Medlem
Dimaks avatar
Jätte bra betyg rakt igenom, Trodde jag skulle får jobb direkt men nej fick vänta två år innan jag fick jobb. Skit tråkigt drack sönder mig i en hel vecka.
Under firandet var jag så berusad så jag inte visste så ramlare av de där jävla traktorn man åkte igenom stan med, spydde vid sidan av vägen när vi var klara, polisen stoppade mig framför alla och tog in mig till polisen. Nästa dag vart jag berusad igen då "Festen" var och slog en dörrvakt och kastade sprit på folk och spydde igen vid väggen!
__________________
Senast redigerad av Dimak 2013-06-02 kl. 03:08.
Citera
2013-06-02, 04:55
  #173
Medlem
Jinglebear-Cherrys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mattelol
Ja fyfan vad gött att någon känner igen sig, skriver under på allt du skrev. Kul att kvällen blev lyckad till slut då, på ett eller annat sätt. Nu är du dock färdigutbildad men sitter här på Flashback precis som förut, ingen skillnad förutom att CSN har slutat försörja dig.

Ja, ack och ve! Kommer ju behöva sluta snusa, vilket är en jävla förlust för mänskligheten.
Citera
2013-07-10, 19:11
  #174
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reviann
Jadu.. En kort sammanfattning av min utgång år 2004:

Åt upp en räv (Halvt levande)
Raggade på min moster
Asså det här kan ju inte stämma? Du är fan min idol isåfall
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback