Citat:
Ursprungligen postat av FISHYFISH
--//--
Nu dramatiserar jag en hel del, men det jag vill säga är att det här kan ha gjort mycket mer skada än vad vi ser just nu. Jag vet inte om jag hade gått så långt som att tipsat deras lokala poliskontor, men jag hade iaf funderat kring det för att ha min rygg fri om jag vore Jamey.
Som sagt, helt upp till honom..
Som sagt så referar de själva till minst två besöksförbud som ska ha utfärdats mot dem, gentemot rektorn samt någon annan person/myndighet.
Jag tror inte TS löper någon som helst juridisk risk, det finns så många siter som propagerar teorierna om ex gangstalking och liknande. I deras dokument ser man ju tydligt att de snappat upp alla möjliga konspiratoriska förklaringar till sina motgångar. Ena gången är det NWO, andra gången organiserad brottslighet (RICO), satanister eller nynazister.
Personer med paranoid schizofreni har vanföreställningar som är kulturellt präglade, i Sverige är de vanligaste områdena; att vara Jesus/ängel/besatt av demon, förföljd av Al-Quaida, förföljd av CIA/SÄPO, förföljd av aliens eller Hells Angels/Bandidos. Alltid saknas en vettig anledning till varför dessa organisationer skulle vara intresserade. De psykotiska personerna själva kan ibland vara förbryllade över det; -"De tror jag vet ngt om palmemordet" eller "De vill att jag ska bli den nya Jesus men det vill jag ju inte", osv.
I paranoid schizofreni ingår i regel dessutom hörselhallucinos och störd tankeförmåga.
Som sagt så är det mest humana att ta bort deras material från nätet, för att inte förnedra dem ytterligare.