Citat:
Ursprungligen postat av Mohammed124
En Toyota Corolla 1.6/1.3 1995 är MYCKET bra och BILLIG samt bensin SNÅL!!!!!!!!!

Jag håller med till 100%, med din ekonomi är en nybesiktigad och nyskattad toyota corolla nästan det enda alternativet. De enda bilar jag någonsin haft som inte gått sönder konstant och dragit massa soppa är just toyota. Otroligt bra bilar, om du satsar på en från början av 90-talet som inte är upprostad eller sönderkörd då.
Hade en toyota starlet från -86 som en av mina första bilar. bara 1.3 liters motor så med folk i bilen orkade den knappt upp i 130 och drog då kanske 0,9 liter milen. Med bara mig själv i bilen och i lagliga hastigheter kan jag lova att den inte gick över 0,5-0,6 liter milen. Det enda jag behövde byta på ett år var fläktremmen som gick av för att den var sliten.
Bästa bilen jag haft är absolut en corolla från -92 eller -93 med 1.6 liters motor. drog under 0,6 nästan oavsett hur många man var i bilen, så länge man körde någotsånär ekonomiskt. Billig att skatta och försäkra var den också. Toppade runt 190 på motorvägen, men då drog den också säkert 1,5-2liter milen i den hastigheten med pedalen i absolut botten... Hängde med dem flesta andra bilar i axet på motorvägen just för att dem väger så lite och att toyota gör för jävla bra motorer. Var inte heller alls obehaglig att ligga på 150-160 i sådär 5-6 mil i sträck när jag pendlade, om det inte kom kraftiga sidvindar.. då kunde det kränga till lite hehe.
Köpte den för 7000 nybesiktigad, körde ett år och sålde den sedan för 6500 med en spricka i vindrutan (stenskott) precis innan den skulle besiktigas. Dem som köpte den var djävulskt nöjda.
Nu när jag tänker tillbaka saknar jag den bilen något otroligt. Bytte inte en enda del på den under tiden jag hade den, startade alltid på första kicken oavsett väder.. Ska nog fan köpa en sån igen tror jag!