Vilken potatis är färdigkokt? Menar du potatisen i glasburkar? Eller den kanske bara är skuren i småbitar, och fortfarande rå. Jag tror inte jag har sett färdigkokt potatis annars.
Förmodar det är dessa i glasburk han menar. Riktigt sorglig produkt men har för mig gamlingar köper sådana.
Vet inte riktigt om det räknas men matlagningsgrädde. Den kostar lika mycket som vanlig grädde, men man kan lika gärna blanda lite mjölk och vanlig grädde för samma resultat för nästan halva priset.
Färdigt pizzakit - Folk som köper det och säger att dom har lagat egen pizza, vad i helvete 😁 Går ju att svänga ihop en pizzadeg hemma hur enkelt som helst, och pynta den med kvalitativa råvaror till skillnad från det skräpet vanliga pizzerior använder sig utav.
Frysta hamburgare - Fyfan så vidriga dessa är. Köp en schysst färs, rulla ihop till en boll, smasha ut i stekpannan, salta peppra klart.
Boende i gbg och handlar ibland på ica focus. Dom har specialiserat sig på stort sortiment och exklusiva varor, naturligtvis med priser därefter. kul att handla där ibland, men hajade ändå till när jag såg att de sålde färdigskalad lök!! (Gul) till ett pris dubbelt upp mot oskalad. Tänkte att än är den siste idioten inte född, men ger mig fan på att jag själv nån gång framöver kommer att lägga den i korgen
För övrigt hade jag svårt för färdigskölj sallad nör den kom för x antal år sedan, men nu tar jag den för given!
Har inte köpt den själv, men det har funnits stunder som jag har varit sugen på det. Just för att det är jobbigt att hacka egen lök. Inte själva hackandet egentligen, snarare att jag alltid gråter floder. Har prövat olika tricks för att kunna hacka lök utan att gråta. Har hittills inte funkat.
Lite matolja på kniven hjälper mot tårar..
Skall dock investera i en "lökhackare". Då samlas även löken i en liten burk. Perfekt. lökhackare
__________________
Senast redigerad av bullet^ 2019-02-20 kl. 01:23.
Färdiga hamburgare som ligger där inklämda i bröd och allt, bara att slänga in i micron. Idiotiskt!
Jag kan minnas att jag har provat sånna där färdiga Microburgare, har för mig det var en jävla speciell smak på dessa, absolut ingen höjdarkvalite men absolut inte äckliga hellre..
Jag kan tycka att färdigkokt havregrynsgröt i plastburk är lite onödigt. Ännu mer så färdiga overnight oats.
Smörstavar, d v s vanligt smör men förpackat i onödigt små bitar till ett avsevärt högre kilopris. Somliga tror säkert att riktiga kockar köper dessa små stavar och att det därmed är lite fint.
Frysta hamburgare. Färdiga köttbullar kan jag förstå för det tar lite tid att rulla.
Vad är det som är så korkat med att köpa färdig våffelsmet, pulversås etc förutom det uppenbara att hemlagat från grunden är godare om man har tid/ork?
Alla har inte mjöl, ägg, smör mm hemma liggandes.
Tänk så vill man bara ha våfflor och inte ett halvt paket smör, 3 ägg, och halvt kilo mjöl som bara möglar bort efteråt.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!