Citat:
Ursprungligen postat av MeanME
Det kan du ju fantisera om din fjantiga stropp.
Höj oss ur vårt dunkel och visa oss vägen till din upplysta stig.
Visa tex på Jesus gudomlighet var finns denna dagsfärska kunskap?
Hans avlande på den helige Ande...
Upplys oss...
Idiot.
Och ja, jag har en präst som kompis.
Du lever upp till ditt användarnamn...
Jag syftar såklart på dom tecken och under som utförs i Jesu namn, och som finns dokumenterade i hundratusentals böcker och biografier och vittnesmål. En snabb sökning på internet skulle ge dig rikliga resultat, sen är det bara att leta efter kontaktinformation och följa upp. Ungefär så som man gör när man på allvar vill ta reda på något. Jag kan inte gå i god för alla vittnesmål, men så är det ju med all efterforskning, man träffar inte rätt alla gånger.
Så du kan ju bevisa för mig att du verkligen vill ha fakta och inte bara stämmer med i kören. Ut och leta, med samma iver som du eftersöker stöd för din egna lilla uppfattning. Att vila sin erfarenhet av den kristna tron på vad en prästkompis har att komma med är rätt tafatt.
Och det här svaret gäller er övriga som frågar, visa att ni har gått i skola och vet hur man söker information. Ni kan sitta här och drälla med era käftar så mycket ni orkar, men att faktiskt ta reda på något om det ni så högljutt förlöjligar, det verkar ni strängt inkapabla till. Bekvämt att gömma sig bakom en skärm och enbart "debattera"? Det känns mest som ni sitter och försöker övertyga er själva.