Citat:
Ursprungligen postat av LojtnantWerner
fördelen är dock att skulle du försvara dig får du inte 200år i fängelset i Sverige
Hehe, där har du en avsevärd viktig poäng!
Citat:
Ursprungligen postat av Galna-Slusken
Har faktiskt inte sett den. Tack för tipset dock ska spana in
Är det verkligen möjligt att köpa en pistol i vissa delstater om vi säger t.ex. att jag ska jobba där i några år och har visum? Vad händer då när jag måste sticka från landet om det går ut? försöka sälja pistolen eller slänga den i en buske? Svenska polisen skakar nog på huvudet om jag har "amerikanskt tillstånd" på pistolen när jag kommer hem

Titta på dokumentären!
Jag betvivlar du ens kommer fram till entrédörrarna vid flygplatsen med en pistol i Amerika.
Lagarna om vapeninnehav gäller givetvis endast inom delstaten (om du inte har någon undantaglicens av någon sort), låt säga att du har en licens i delstat A, sedan kör du till delstat B och innehar vapnet där din licens gäller ej, då är du illa ute!
Sen vilken och vilka delstater som har vad och vilka lagar vet jag ej, dock lär du få många tips här av FB:are som lever i USA och kan förklara lagarna som uppdateras rätt så frekvent(?).
Edit. Bäst du förlitar dig på någon som är mer insatt i ämnet än jag, hoppas du får utförlig svar på dina frågor!
MVH