Citat:
Ursprungligen postat av bloodsucker
Österrikiska skolan förespråkar laissez-faire kapitalism som förknippas med liberala ekonomiska idéer.
Nej.
Human Action är liksom inte någon hemlighet, så om du påstår att det förekommer värdeomdömen i det verket, så var så god, varför citerar du då inte de passagerna!
Ludwig von Mises själv var utilitarist, i den mån han någonsin uttalade sig icke-ekonomiskt, så vitt jag vet.
Citat:
Om du påstår motsatsen nämn tre österrikare som inte är liberaler.
Österrikisk ekonomi är hygieniskt fri från värderingar.
Att det sen är extremt svårt för människor som lärt sig vad en ekonomi är för någonting, att avstå från att konstatera att intelligens är individuell och att mer individuell frihet ger mer intelligens och att mer intelligens ger mer mänsklig nytta, ja det är ju svårt. Man måste mer eller mindre vara ondskefull för att förespråka ofrihet när man väl har lärt sig detta faktum om hur verkligheten konkret praktiskt fungerar.
Citat:
Enligt Wikipedia är "begreppet nyliberalism betydligt vanligare [i Sverige] och är enligt Svenska Akademiens Ordlista en synonym till libertarianism". Och ja, jag kommer fortsätta kalla dig nyliberal, särskilt när det tydligen provocerar dig.
Jaha. Så du ignorerar ordens betydelse, och använder dig av statsauktoriteters ordlistor istället för din egen hjärna. Vad är det t.ex. som du menar "är nytt" med nyliberalism contra 200:årig liberalism? Du vet, liberalism som fanns innan socialism ens hade uppfunnits av kungatyranner som undrade hur de skulle kunna behålla härskarmakten efter att deras undersåtar fått idén att "landet blivit demokratiskt".
Citat:
Antag att jag har tusen kronor medan du motsvarande summa i guld. Vem av oss kommer med störst kasse ur mataffären? Bara för att en vara har ett värde betyder inte att den är allmänt accepterad som betalningsmedel.
Det är riktigt att guld inte används som pengar i dagligvaruhandeln idag. Ändå har guld ett högt värde! Go figure där liksom, du som verkar påstå att guld bara är trams och inte en vara som har ett värde i sig! Vilken vara som används som pengar eller inte, är aldrig helt binärt. Även om mervärdet av en standard gör att en (någon) vara alltid dominerar i rollen som pengar, vare sig det är zimbabwedollar, cigaretter eller guld.
Guld används DOCK som pengar i vissa sammanhang. Nämligen som investering inom high finance, samt som pengar för hushållssparande i inte minst Indien och Östasien. Så jag tror nog att guldets pris idag bara delvis motiveras av guldets värde "i sig", men delvis höjs av att guld delvis redan används som pengar. om än inte i vår dagligvaruhandel. Den dagen det blir vanligt, lär guldet bli väldigt mycket mer värdefullt ytterligare än vad det är idag.
Citat:
Guldets oförstörbarhet kanske till och med är en nackdel. Det innebär att människor kommer spara guld enbart för att de förväntar sig högre avkastning i framtiden. Poängen är att den årliga guldproduktionen måste motsvara tillväxten i BNP för att undvika deflation.
Sparar du hellre en banan eller en guldklimp? Självklart har guldets oförstörbarhet stora fördelar! Och det finns ju ingen garanti att ägande av guld ökar snabbare i värde än ägande av andra varor. Vidare är deflation i sig bara bra, utom den variant av deflation som orsakas av att planekonomerna skapat krediter ur tomma intet som likvideras i en enda depressionistisk credit crunch. Fast, även den typen av deflation är ju mycket bättre än alternativet, vilket ju är en ännu värre deflation längre fram.
Ökad handel och växande befolkning leder till tilltagande skalfördelar och ökad specialisering och ökad produktivitet per tillgänglig resurs och dessutom allt fler resurser tillgängliga för produktion. Detta medför fallande priser, vilket väl är mest uppenbart inom de mest oreglerat kapitalistiska av alla branscher i världen: elektroniken och mjukvaran. Deflation är högst önskvärt! Inte minst var ju den deflationistiska (guldmyntfots) epoken ca 1870-1900 extremt produktiv för mänskligt välstånd, då sånt som elektricitet introducerades kommersiellt.