Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-02-03, 08:07
  #337
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Levitah
Om drömmar är verkliga, nej inte direkt. Men de kan upplevas verkliga.
Frågan är om de är verkligare än verkligheten eller ej, då alla våra upplevelser är anslutna till någon form av verklighet. Våra drömmar är kopplade till den värld vi lever i och bearbetar våra intryck. Det finns ofta en hel del undermedvetna sanningar som kommer fram genom våra drömmar.

Vi skulle kunna ses som avancerade bakterier, men om vi är det? Det är en svår fråga att svara på då det mer är en uppfattning än en sanning. Jag menar vem avgör om en stad är vacker eller ful?


Vem avgör om en cancersvulst på armen är vacker eller ful, vi har samma beteende, när vi obseverar bakterier så ser vi inte individer, vi ser en hög med bakterier. Ser du på oss ifrån en neutral syn, så ser vi ut som en helt vanlig härd bakterier.
2012-02-03, 10:43
  #338
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av wessla
Vem avgör om en cancersvulst på armen är vacker eller ful, vi har samma beteende, när vi obseverar bakterier så ser vi inte individer, vi ser en hög med bakterier. Ser du på oss ifrån en neutral syn, så ser vi ut som en helt vanlig härd bakterier.

Det är en väldigt intressant synvinkel!
__________________
Senast redigerad av Levitah 2012-02-03 kl. 10:47.
2012-02-03, 11:21
  #339
Medlem
Jag ville främst att det skulle bli olika filosofiska aspekter och frågor i och med denna tråd. Inte en massa ifrågasättande om jag är "Gud" eller inte, det är totalt irrelevant i filosofiforumet. Det blev mest en negativ gemenskap mellan tragiska individer som tror sig veta bättre, det var ju inte riktigt tänkt att det skulle bli så. Men människor verkar vara för trångsynta för att förstå bättre.
Moderatorn är välkommen att låsa tråden.
__________________
Senast redigerad av Levitah 2012-02-03 kl. 11:54.
2012-02-03, 14:10
  #340
Medlem
adequates avatar
Tråd låst på TS begäran.

/Mod

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback